کد خبر: 37497 تاریخ انتشار : 1395/8/10-8:20:43

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی

به مناسبت سالگرد شهادت اولین شهید محراب آذربایجان؛
چرا شهید قاضی را خمینی آذربایجان لقب دادند؟/ ترورهای فرقان بر اساس لیست ساواک اجرا می شد
انزابی گفت: وقتی فرقان به عنوان مزدور ساواک، تفکر التقاطی خود را ورشکسته یافت، عقده های خود را بر سر رهبران دینی و سیاسی خالی کرد.

شهادت در محراب میراث ماندگار اولین شهید محراب امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع) است که آن را جز اهل مرام و معرفت و بندگان خالص به ارث نمی برند و اگر تبریز آشنا به خون پیکرهای شهدای محراب است، حکایت از پیوند عمیق فکری و معرفتی با اهل بیت و معصومین(ع) دارد اما آنجا که نام از علی (ع) باشد، قطعا ردپایی از خوارج نیز دیده خواهد شد ...

احمدحسین انزابی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، در وصف شخصیت آیت الله شهید سیدعلی قاضی طباطبایی اظهار داشت: وی یکی از برجسته ترین فقها و دانشمندان معاصر است که غیر از تهران و قم، هیچ یک از شهرهای دیگر ایران مثل شهید قاضی را به خود ندیده است.

چرا آیت الله قاضی طباطبایی را خمینی آذربایجان لقب دادند؟

وی با اشاره به شهرت آیت الله قاضی طباطبایی به عنوان خمینی آذربایجان خاطرنشان کرد: این لقب ناشی از مدیریت شایسته، تیزبینی، هوشیاری، نگاه جهانی و قدرت ایشان در مدیریت روابط برون مرزی بود.

ترورهای فرقان بر اساس لیست ساواک اجرا می شد

کارشناس مسائل انقلاب اسلامی ایران با تاکید بر اینکه نام آیت الله قاضی پیش از پیروزی انقلاب نیز در لیست ترورهای ساواک قرار داشت، تصریح کرد: گروه فرقان که علمایی چون شهید مطهری و قرنی را نیز ترور کرده بودند، پیش از انقلاب دست آشتی با ساواک دادند و پس از پیروزی انقلاب در دنباله ی برنامه های ساواک، دست به ترور آیت الله قاضی زدند.

وی یادآور شد: آذربایجان همیشه در خط مقدم انقلاب قرار داشت و علمای کثیر، مدافعان انقلاب و یاران امام را در خود جای داده و پایگاه قوی روحانیت به حساب می آمد که همین عوامل توجه مزدوران ساواک مثل گروه فرقان و منافقین را به خود جلب می کرد.

ترور شهید آیت الله قاضی و عقده های تفکر التقاطی

این نویسنده ادامه داد: بذر انحراف امثال فرقان پیش از انقلاب پاشیده شده بود و به تعبیر شهید مطهری، آنها بر اساس تفکر الطقاتی خود در پی مدیریت و حکومت التقاطی بودند اما با پیروزی انقلاب خود را ورشکسته یافته و رهبران دینی سیاسی را مورد هدف ترور قرار دادند تا شاید از این طریق بتوانند جریان انقلابی را متزلزل کنند.

وی یادآور شد: اگر شهید آیت الله سیدعلی قاضی اولین شهید محراب و صاحب لقب خمینی آذربایجان است همه از شخصیت وارسته و جایگاه برجسته ی ایشان حکایت دارد چرا که ایشان بعد از امام خمینی(ره) بزرگترین شخصیت علمی و اجتماعی منطقه و قوی ترین و پرنفوذ ترین شخصیت انقلاب، در کنار امام(ره) بود.

در مردادماه 1358 طی حکمی از سوی امام خمینی، حضرت آیت اللّه قاضی طباطبایی به عنوان نماینده تام الاختیار و امام جمعه تبریز منصوب گردید و هر هفته با حضور در مراسم باشکوه نماز جمعه به ایراد خطبه و ارشاد و راهنمایی روشنگرانه مردم پرداخت.

آن عالم انقلابی وارسته سرانجام پس از یک عمر جهاد و مبارزه با ستم پیشه گان، در آبان ماه 1358 مصادف با روز عید قربان بعد از نماز مغرب و عشا در محراب مسجد به دست گروهک فرقان به شهادت رسید.

انتهای پیام//

©2020 Basij Student Organization. All Rights Reserved