کد خبر: 57442 تاریخ انتشار : 1396/6/1-11:57:0

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی

دکتر متفکر آزاد عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز؛
مسجد، محل بروز و ظهور اسلام حقیقی و همه بعده/ راهکار رفع مشکلات جامعه، برگرداندن محوریت به مسجد است
متفکر آزاد گفت: راهکار امروز جامعه نیز بازگشت به مسجد و آرمان های انقلاب و انقلابی بودن است. باید بازهم محوریت تمامی فعالیت ها را به مسجد بازگردانیم تا بتوانیم از نقش سازنده مسجد بهره مند شویم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، به مناسبت فرا رسیدن هفته جهانی بزرگداشت مسجد اظهار کرد: مساجد از اول اسلام پایگاه های اصلی شهر و محل عبادت دسته جمعی بوده است. عبادت فردی با عبادت جمعی متفاوت است و اتحاد مردم برای عبادت همه بعدی و دسته جمعی در مسجد بسیار مهم است.

وی افزود: اگر به مبدا اسلام رجوع کنیم خواهیم دید که تمامی امورات مسلمین از خود حکومت گرفته تا قضاوت و رسیدگی به مشکلات و فعالیت های فرهنگی و سیاسی و تصمیم گیری ها در مساجد انجام می شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز درباره نقش پر رنگ مسجد در انقلاب اسلامی و بعد از آن نیز بیان کرد: اصلی ترین پایگاه ها برای شکل گیری انقلاب اسلامی مساجد بودند. حضرت امام(ره) نیز فرمودند که مسجد سنگر هستند.

وی افزود: نقش محوری مساجد در انقلاب و بعد از آن فراموش شدنی نیست. مساجد در زمان انقلاب محل اعزام نیرو ها به جبهه، محل فعالیت نیرو های انقلابی، فعالیت فرهنگی، رسیدگی به فقرا، حل و فصل مشکلات مردم و محله و... بوده است. مسجد محل بروز و ظهور اسلام حقیقی و همه بعده است.

متفکر آزاد مشکلات بسیار فرهنگی و اجتماعی جامعه را ناشی از دورشدن مردم از مسجد دانست و تصریح کرد: امروز جامعه محوریت را از مساجد تغییر داده است و ضربه اش را هم می خورد. اگر در محله ای مسجد پررونق باشد و نقش محوری ایفا کند، در آن محله نه مشکل اقتصادی نه اجتماعی، نه فرهنگی و نه دیگر مشکلات باقی خواهند ماند.

وی گفت: راهکار امروز جامعه نیز بازگشت به مسجد و آرمان های انقلاب و انقلابی بودن است. باید بازهم محوریت تمامی فعالیت ها را به مسجد بازگردانیم تا بتوانیم از نقش سازنده مسجد بهره مند شویم. البته مساجد فعالی نیز در سطح شهر هستند که نقش محوری شان را ایفا می کنند ولی این کافی نیست و هم باید فعالیت آنان گسترده تر گردد و هم بقیه مساجد نیز بتوانند نقش محوری شان در جامعه را ایفا کنند.

©2020 Basij Student Organization. All Rights Reserved