کد خبر: 43363 تاریخ انتشار : 1395/10/26-14:19:13

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی

رئیس دانشگاه تبریز مطرح کرد؛
علم و فرهنگ، رمز توسعه و موفقیت/ صائب تبریزی در زادگاه خود، غریب است
پورمحمدی گفت: علم تنها در علوم مهندسی خلاصه نمی‌شود؛ بلکه علوم انسانی در این مسائل از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، محمدرضا پورمحمدی در نشست علمی و تخصصی شناخت شخصیت و آثار شاعر بلندآوازه‌ی ایران، صائب تبریزی در تبریز اظهار کرد: طبق شواهدات، تاریخ و جغرافیا به تنهایی نمی‌توانند موجبات پیشرفت یک جامعه را فراهم کنند و به عنوان مثال کشوری مثل ژاپن که از نظر جغرافیایی در محاصره‌ی کوه‌ها است، دومین کشور پیشرفته‌ی صنعتی دنیا به شمار می‌آید.

وی افزود: کشور سوئد نیز با وجود اینکه منابع طبیعی قابل توجهی وجود ندارد، جزو کشورهای پیشرفته به شمار می‌آید و به این ترتیب نیز رنگ پوست و نژاد افراد نیز در پیشرفت و توسعه‌ی یک کشور نقش کمرنگ‌تری نسبت به علم و فرهنگ دارند.

وی عنوان کرد: برگراری نشست‌هایی از این قبیل، راه را برای برگزاری همایش‌ها و سمینارهای فرهنگی و بین‌المللی هموار می‌کند تا گام‎های موثری در راستای شناساندن چهره‎ها و شخصیت‎های برجسته‌ی ادبی و تاریخی به جوانان و مردم برداشته شود.

پورمحمدی بیان کرد: دانشگاه تبریز در ایران، وظیفه‌ی برقراری ارتباط با دانشگاه‌های قفقاز، آذربایجان، ترکیه و گرجستان را بر عهده دارد و با همکاری دوجانبه از سمت دانشگاه‌های دو کشور، زمینه برای تبادل فکر و اندیشه فراهم می‌آید.

وی بیان کرد: علم تنها در علوم مهندسی خلاصه نمی‌شود؛ بلکه علوم انسانی در این مسائل از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: همدلی از رموز ماندگاری و استحکام پایه‌های فرهنگی میان کشورهای مختلف بوده و همچنین کشور ما نیز از نظر تاریخی و غنای فرهنگی زبانزد چهره‌های برجسته‌ی ادبی جهان است.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه صائب تبریزی در زادگاه خود، غریب است، خاطرنشان کرد: وی که در تبریز متولد شده و در اصفهان زندگی کرده است، در کشور ما غریب بوده و مردم شناخت درستی از وی ندارند و در راستای شناساندن این شاعر پرآوازه تنها به نامگذاری پارک‌ها اکتفا شده است.

"احمد فرشبافیان"، رئیس گروه زبان و ادبیات ترکی دانشگاه تبریز نیز در این نشست اظهار کرد: تمامی شاعران همگی سرمایه و ثروت ما به شمار می‌آیند و الگوسازی برای جوانان با شفاف‌سازی زندگی شاعرانی و چهره‌های ادبی از این قبیل، از جمله اهدافی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

©2020 Basij Student Organization. All Rights Reserved