کد خبر: 60133 تاریخ انتشار : 1396/8/2-20:39:46

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تبریز مطرح کرد؛
طرحی شکست خورده برای مثله کردن راهیان نور از سوی دانشگاه فرهنگیان / تبدیل ماهیت اردوی فرهنگی دانشجویی به کارورزی و مشاوره دانش آموزی + سند
اکبری، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تبریز از ابلاغیه سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان تبریز در خصوص طرح جایگزین اردوی راهیان نور و حذف ردیف بودجه آن خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، اردوهای راهیان نور از جمله حرکت های فرهنگی تاثیرگذاری است که بعد از دفاع مقدس برای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت برای نسل های بعدی، راه اندازی شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی از این اردوها عاملی برای جلوگیری از فراموش شدن ارزش های دوران دفاع مقدس یاد می کنند.

این حرکت عظیم اردوهای راهیان نور که بطور وصف ناپذیری در سراسر کشور ترویج شده که باز رهبر انقلاب از ین حرکت، ثروت عظیم برای تولید فرهنگی نام برده اند.

این اردوها در قالب کاروان های متعددی هر ساله به مناطق عملیاتی اعزام می شوند که یکی از این قالب کاروان ها، بصورت دانشجویی و توسط بسیج دانشجویی است که از جمله پرعمق ترین اردوها است و هر سالها شاهد گسیل شدن تعداد زیادی از دانشجویان علاقمند از طریق این کاروان ها دانشجویی به اردوهای راهیان نور هستیم.

طرح جایگزین اردوی دانشجویی راهیان نور فاقد ماهیت معرفتی آن است

اما همانطور که هر حرکت ارزشی، در مقابل خود مشکلات و سنگ اندازی هایی را نیز دارد؛ متاسفانه این سنگ اندازی این بار در  محیط دانشگاه خود را نشان داده و بر اساس مستندات موجود، بر اساس ابلاغیه سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان کشور، ردیف بودجه اردوهای راهیان نور برای دانشجویان این دانشگاه ها در سراسر کشور حذف شده و طرح جایگزین خارج از هویت این اردو ارائه شده است.

مهدی اکبری، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تبریز  در تشریح این اقدام دانشگاه فرهنگیان، گفت: بر اساس ابلاغیه از سوی دانشگاه فرهنگیان کشور، به دانشجویان گفته شده شما چون دانشجو معلم هستید؛ هر کدام از شما با اتوبوس های راهیان نور دانش آموزی بعنوان مشاوران راهیان، اعزام شوید.

وی با بیان اینکه سال های قبل از سوی دانشگاه مبالغ اندکی همچون ۵ میلیون تومان به چنین اردوی عظیمی اختصاص داده می شد؛ افزود: امسال همین مبلغ را هم از ردیف بودجه اردوی راهیان نور دانشجویی دانشگاه فرهنگیان حذف کردند و این در حالی است که برای برنامه های دیگری همچون هفته پژوهش و برنامه های دیگر ردیف بودجه های مستقل وجود دارد.

اکبری تصریح کرد: این طرح جایگزین ماهیت دانشجویی این اردو را از بین می برد و باعث شده دانشجویان استقبال نکنند.

ابلاغیه ای بدون مصوبه شورای فرهنگی

وی خاطر نشان کرد: این طرح جایگزین، بدون تصویب در شورای فرهنگی سازمان مرکزی فرهنگیان کشور ابلاغ شده و از سوی سازمان مرکزی برای مقابله با آن هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تبریز با اشاره به بخش ۱۶ ماده ۸۶ سند توسعه بیان داشت: بر اساس این سند کلیه دستگاه های اجرایی موظف هستند نسبت به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ساماندهی امور ایثارگران طبق ابلاغ ۲۹/۲/۸۹ اقدام نمایند.

وی ادامه داد: طبق بخش  همین سند دولت موظف است به منظور تداوم اجرای برنامه های شاخص در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بخصوص استمرار و فراگیر نمودن اردوهای راهیان نور با ایجاد و توسعه ظرفیت ها و زیرساخت های لازم در سرفصل اعتبارات فرهنگی وزارتخانه ها و سازمان ها اقدام نماید.

photo_۲۰۱۷-۱۰-۱۷_۱۱-۰۴-۳۲.jpg

photo_۲۰۱۷-۱۰-۱۷_۱۱-۰۴-۳۱.jpg

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تبریز ضمن ابراز تاسف از حذف بودجه ناچیز ۵ میلیونی در ردیف بودجه امسال اردوی راهیان نور این دانشگاه، گفت: آقایان در ابلاغیه خود اعزام دانشجویان در گروه های دانش آموزی در قالب طرح مشاوران سلامت راهیان نور را کارورزی حساب می کنند تا با اعطای گواهینامه در امتیاز بندی استخدام آنها لحاظ شود که این موضوع نیز در تضاد با روح و ماهیت این اردوی فرهنگی است.

حذف ردیف بودجه راهیان نور دانشجویی به شیوه دانش آموزی

وی تاکید کرد: این طرح جایگزین و حضور دانشجویان در کاروان های دانشجویی، حذف ماهیت دانشجویی این اردو و مثله کردن راهیان نور دانشجویی است.

اکبری همچنین در ادامه تشریح جزئیات این طرح جایگزین به شیوه هزینه کرد آموزش و پرورش برای اردوهای راهیان نور اشاره کرده و گفت: اداره آموزش و پرورش مقداری از هزینه اردوی راهیان نور را توسط بسیج دانش آموزی از سپاه تامین می کند و بخش دیگر که بر عهده خود است را از طریق هزینه ثبت نام از دانش آموزان می گیرد و عملا دولت در این موضوع هزینه ای نمی کند تا بدین ترتیب ردیف بودجه راهیان نور حذف شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه این طرح جایگزین، طرحی شکست خورده است؛ افزود: خاکریز دشمنان را نمی توانیم فتح کنیم چون دوستان ما آنجا هستند.

©2020 Basij Student Organization. All Rights Reserved