کد خبر: 36188 تاریخ انتشار : 1395/7/15-12:33:5

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی

شاعر جوان تبریزی مطرح کرد؛
شعر امروز باید سرشار از تعهد اعتقادی باشد/ مسئولین فرهنگی از درخت غافل شده‌اند و دنبال میوه هستند
حسینیان گفت: شاعر باید در بستر زمان و با توجه به موقعیت جامعه، به نیازها پرداخته و پیام های دارای کارکرد اجتماعی را به مخاطب منتقل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی از آذربایجان شرقی ، لیلا حسینیان  با اشاره به پیشینه‌‌ی غنی شعر آذربایجان و تبریز، خاطرنشان کرد: وقتی مردم و مخاطبان شعر در گذشته تامل کرده و با شخصیت‌‌هایی چون شهریار، نظامی، خاقانی یا پروین اعتصامی روبرو می‌‌شوند، انتظارشان از شاعران فعلی نیز بالاتر می‌رود و درواقع منتظر آثار غنی می‌مانند.

وی افزود: در واقع هنر شعر در منطقه‌ی ما، حداقل به اتکای پیشینه‌ی غنی خود، دارای ظرفیت‌های بزرگی است که متاسفانه مورد بهره برداری قرار نمی‌گیرد.

این شاعر جوان با انتقاد از کوتاهی نهادهای فرهنگی و هنری، توضیح داد: متاسفانه نهادهای متولی منتظرند تا درختی رشد کند، میوه بدهد و مورد بهره برداری قرار بگیرد، آنگاه به فکر برنامه ریزی می‌افتند در حالی که آنها وظیفه دارند استعدادهای شعری را از دوران نوجوانی شناسایی و هدایت کنند وگرنه وقتی استعدادی در مسیر و جریان‌های خاصی هدایت می‌شود، دیگر به راحتی نمی‌توان او را تغییر داد و از او خواست که شعر متعهدانه بنویسد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه شعر صرفا ایجاد زیبایی هنری نیست، اظهار کرد: شعر باید سرشار از تعهد باشد و بتواند پیام‌های مورد نیاز را به مردم انتقال بدهد وگرنه هیچ ارزشی ندارد.

دبیر انجمن شعرآورد ادامه داد: با توجه به وضیت آشوب و جنگی که در جامعه‌ی کنونی ایجاد شده است، ادبیات ما به تعهد اعتقادی نیاز دارد.

وی تاکید کرد: شاعری که نتواند به نیازهای زمان بپردازد و به موقع تاثیرگذار باشد، شاعر نیست؛ وظیفه‌ی ماست که در موقعیت‌های زمانی، کارکردهای اجتماعی مورد نیاز را در شعر ایجاد و به مخاطب انتقال بدهیم.

انتهای پیام//

©2020 Basij Student Organization. All Rights Reserved