کد خبر: 45237 تاریخ انتشار : 1395/11/24-12:24:58

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی

نشست فرمانده سپاه عاشورا و بسیج دانشجویی با روسای دانشگاههای تبریز؛
سردار کریمیان: ما نمی توانیم تاریخ بسیار حساس انقلاب اسلامی یعنی دفاع مقدس را فراموش کنیم
مسئول بسیج دانشجویی استان با اشاره به مهمترین برنامه فرهنگی در راهیان نور امسال گفت: امسال در پادگان دانشجویی شهید باکری، با هزینه کرد پانصد میلیون تومان و به استعداد پانصد سربازِ فرهنگی، به مدت ده شبانه روز تئاتر حماسی برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، نشست فرمانده سپاه عاشورا و مجموعه بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی با روسای دانشگاههای تبریز در دانشگاه هنر اسلامی تبریز با بررسی مسائل فرهنگی در سطح دانشگاه و نحوه اجرای راهیان نور دانشجویی برگزار شد.

 

کی نژاد: تا زمانی که جریان سازی نشود، مسائل فرهنگی ابتر خواهد ماند

در این نشست، کی نژاد رئیس دانشگاه هنر اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با گرامیداشت ایام الله دهه فجر و قیام 29 بهمن مردم تبریز و همچنین عرض تسلیت به بمناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار داشت: ساختمان چرم سازی خسروی از سال 78 در اختیار دانشگاه هنر اسلامی تبریز قرار گرفت و این مکان علمی،هنری پس از تصویب رشته ها در شورای گسترش برای اولین بار دانشجو پذیرفت.

وی با اشاره به رشته های موجود در دانشگاه گفت: رشته هایی همچون شهرسازی اسلامی، هنر اسلامی و چند رسانه ای، در مرحله تحصیلات تکمیلی نیز وجود داشته و متخصصین فراوانی طی سالهای گذشته تربیت کرده است.

کی نژاد خاطرنشان کرد: اگر مسئله اسلامی شدن در دانشگاه هنر اسلامی پیاده شود، مابقی دانشکاهها هیچ مشکلی نخواهند داشت؛ ورودی ها و کلاس های دانشگاه هنر به صورت تفکیکی برگزار شده و صرفا در شهرهای اصفهان، تبریز و شیراز کل رشته های هنر به صورت تخصصی تدریس و پژوهش می شوند.

وی گفت: دانشگاه هنر به صورت طبیعی معماری اسلامی را تدریس کرده و فارغ التحصیلان این دانشگاه حتما معتقد به معماری اسلامی هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: در دانشگاهها تا زمانی که جریان سازی محقق نشود، مسائل فرهنگی ابتر خواهد ماند.

وی اظهار داشت: در زمینه کنگره شهدای دانشجو و راهیان نور باید دبیرخانه دائمی تشکیل یافته و برنامه ریزی ها برای جریان سازی انجام گردد؛ دانشجو نباید رها شود. ما در رابطه با اشاعه فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در سطح دانشگاهها قصور کرده ایم.

                                 

سردار کریمیان: ما نمی توانیم تاریخ بسیار حساس انقلاب اسلامی یعنی دفاع مقدس را فراموش کنیم

در ادامه سردار کریمیان فرمانده سپاه عاشورا بیان کرد: دانشگاههای استان در برگزاری و اعزام راهیان نور دانشجویی سابقه خوبی دارند. سال گذشته از استان آذربایجان شرقی بیش از 5 هزار زائر راهی کربلای ایران شدند.

وی افزود: ما نمی توانیم تاریخ بسیار حساس انقلاب اسلامی یعنی دفاع مقدس را فراموش کنیم؛ لذا گام بسیار موثر در راستای ترویج فرهنگ دفاع مقدس را باید در راهیان نور جست و جو کرد.

سردار کریمیان اظهار داشت: بهترین الگوی ایثارگری و شجاعت برای نسل های جدید، در جبهه های حق علیه باطل به شهادت رسیده اند و رسالت دینی و وظیفه قانونی ماست که برای راهیان نور امسال تدابیری اندیشیده و این الگوها را برای نسل جوان با کیفیت بهتر معرفی کنیم.

وی با بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس عنوان کرد: مناطق جنگی و عملیاتی دوران دفاع مقدس کربلاها و عاشوراهای دیگری آفریده است؛ تمام رزمندگان لشگر عاشورا در واکنش به توصیه ی بازگشت رزمندگان توسط فرمانده خود آقا مهدی باکری، گریه معترضه می کردند و می گفتند "ما آمده بودیم که بمانیم".

سردار کریمیان با اشاره به آثار سفر روسای دانشگاه به مناطق راهیان نور گفت: یکی از روسای دانشگاهها با ارسال پیامک به بنده نوشتند" بهترین ایام تعطیلات نوروزی خود را در کنار شهدای دفاع مقدس و مناطق راهیان نور سپری کردیم."

وی افزود: بنده خود اگر سالی یکبار عازم مناطق راهیان نور نشوم، بیمار می شوم.

فرمانده سپاه عاشورا با بیان اینکه سپاه صرفا دبیر اجرای راهیان نور بوده و رئیس ستاد راهیان نور کشور ریاست جمهوری می باشد، خاطرنشان کرد: راهیان نور دانشجویی استان در سال گذشته رتبه اول کشوری را کسب کرده و برنامه های کیفی اثربخشی برای دانشجویان ارائه نمود.

سردار کریمیان اظهار داشت: اجرای راهیان نور یک روحیه انقلابی می طلبد. لذا یکی از مسیرهای بسیار مناسب برای اشاعه و استحکام پایه های انقلاب را باید در راهیان نور جستجو کرد.

                                 

شادی: در پادگان شهید باکری، به مدت ده شبانه روز تئاتر حماسی برگزار خواهد شد

در ادامه عبدالله شادی مسئول بسیج دانشجویی استان با ارائه گزارشی از روند برگزاری راهیان نور دانشجویی در سال گذشته مطرح کرد: روسای دانشگاهها در سالهای گذشته جریان حماسی و جبهه مقاومت را به شان دانشگاههای استان اضافه کردند.

وی افزود: حمایت های مالی و معنوی دانشگاههای استان از جبهه مقاومت به کارنامه اخروی آنان افزوده و در پیشروی رزمندگان مقاومت گره گشایی شد.

شادی با بیان اینکه جشنواره هنری با 650 اثر دانشجویی در دانشگاه هنر اسلامی برگزار شد گفت: تولید سه قطعه فیلم مستند برای شهدای سردارِ دانشجو در صداوسیمای مرکز استان و تنظیم ۴کتابچه در وصف شهدای دانشجو از جمله ی فعالیت های کنگره می باشد.

مسئول بسیج دانشجویی استان با اشاره به ثبت نام هفت هزار دانشجو برای اعزام به مناطق راهیان نور گفت: وضعیت سیاسی بین الملل، ثبت نام و اقبال برای حضور در مناطق را بیشتر خواهد کرد.

وی با اشاره به مهمترین برنامه فرهنگی در راهیان نور امسال گفت: امسال در پادگان دانشجویی شهید باکری، با هزینه کرد پانصد میلیون تومان و به استعداد پانصد سربازِ فرهنگی، به مدت ده شبانه روز تئاتر حماسی برگزار خواهد شد.


خدیوی: اعزام بار اولی ها در اولویت قرار گیرد

حجت الاسلام خدیوی مسئول نهاد رهبری دانشگاههای استان نیز در ادامه این جلسه پیشنهاد کرد: در راهیان نور به جز کارگزاران، اعزام بار اولی ها در اولویت قرار گیرد.

وی با اشاره به گزارش ۱۸۰صفحه ای پیاده روی اربعین توسط دانشگاه ام آی تی گفت: حاصل طرح پژوهشی دانشگاه خارجی از حماسه اربعین می تواند در برگزاری راهیان نور نیز بکارگیری گردد.

 

کاملی فر: مبنای خاطره گویی در راهیان نور، روایت گری حضرت زهرا(س) در اُحُد است

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین کاملی فر با بیان اینکه روایت گری در مناطق جنگی، مبنای شرعی و تاریخی دارد، اظهار داشت: طبق روایات امام صادق(ع)، حضرت زهرا(س) هرچند وقت یکبار در منطقه احد حاضر شده و روایت گری میکردند، لذا مبنای روایت گری در راهیان نور، حضرت زهرا(س) می باشد.

وی با اشاره به حضور 350 روحانی در راهیان نورِ سال گذشته گفت: در این سفر بابرکت باید در هر اتوبوس یک روحانی همراه حضور داشته باشد، علمای همراه با کاروان ها از خود دانشگاهها باشند بهتر است اما در صورت کمبود، ما قادر به تامین روحانی کاروان هستیم.

در پایان روسای دانشگاههای مختلف تبریز به بیان نظرات و ایده های فرهنگی خود پرداختند.

©2020 Basij Student Organization. All Rights Reserved