کد خبر:75153 تاریخ انتشار : 1396/4/8-12:13:21
مدیر جهاد سازندگی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی خبر داد؛
هر دانشگاه یک خانه محروم/ 2200دانشجوی جهادگر در اردوهای جهادی
«هر دانشگاه یک خانه محروم» شعار جهادگران بسیج دانشجویی است که دانشگاه‌ها و واحدهای کوچک در دانشگاه‌های بزرگ ادغام می‌‌شوند تا با همکاری و همدلی بتوانند خشت‌های مهرورزی را لایه لایه روی هم چیده و خانه‌ای پر از مهربانی و میمیت را برای محرومان احداث کنند.
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/75153

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، بیش از 10 سال است که اردوهای جهادی توسط دانشجویان و متخصصان بسیجی طرح‌ریزی شده است،‌همچنان که رهبر معظم انقلاب در دیدار با جوانان جهادگر، بسیج سازندگی و اردوهای جهادی را هم ریشه دانسته و فرمودند: «این کار، اول از خود جوان‌ها شروع شد؛ خود جوان‌های دانشجو و دانش‌آموز در بخش‌های مختلف این حرکت را شروع کردند، در سال 79 گزارش این حرکت زیبا و پرشکوه به ما رسید و منجر شد به اینکه پیام «بسیج سازندگی» به قاطبه‌ جوانان کشور داده شود، یعنی این یک حرکت خودجوش مردمی است؛ درست مثل جهاد سازندگی در آغاز انقلاب».

تلاشگران جهادی، سفیران کار و تلاش
مقام معظم رهبری در دیدار 31 شهریور سال 94 با جوانان جهادگر، اردوهای جهادی را هم‌طراز با جهاد سازندگی اوائل انقلاب دانسته و تآکید کردند:« یک روز نیازِ حرکت دفاعی در درون جامعه بود، یک روز نیازِ حرکت دفاعی در مرزهای کشور، یک روز نیازِ به علم و دانش است، یک روز نیازِ به تحکیم عقاید و ایمان است ، یک روز نیازِ به خدمتگزاری است و شما تلاشگران «اردوهای جهادی» سفیران کار و تلاش خواهید شد».

احداث 47 باب خانه محروم
در همین راستا «اردوهای جهادی بسیج سازندگی» و «بسیج دانشجویی» نیز شکل یافته و بسیجیان جهادگر نیز جهت ارائه خدمات عمرانی، بهداشتی و پزشکی، خدمات فرهنگی و ... به مناطق محروم و کم برخوردار اعزام می‌شوند .   
غلامرضا جعفری مدیر جهاد‌سازندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: امسال احداث  ۴۷ باب خانه محروم برای گروه‌های دانشجویی جهادی ابلاغ شده است.

هر دانشگاه یک خانه محروم

وی با اشاره به شعار امسال جهادگران بسیجی گفت: «هر دانشگاه یک خانه محروم » شعار جهادگران بسیج دانشجویی است که دانشگاه‌ها و واحدهای کوچک در دانشگاه‌های بزرگ ادغام می‌شوند.

اعزام 2200 دانشجو در قالب 100گروه جهادی
جعفری، سهمیه امسال گروه‌های جهادی دانشجویی را ۲ هزار و   200نفر اعلام کرد و افزود: این دانشجویان در قالب بیش از ۱۰۰ گروه جهادی فعالیت کرده و  به اردوهای جهادی اعزام  می‌شوند.

وی افزود:البته باید گفت این تعداد سهمیه ابلاغی است ولی تعداد دانشجویان بیشتر از این خواهد بود.

جعفری  با اشاره به همکاری بسیج سازندگی با جهادگران دانشجو خاطر نشان کرد: طی توافقات صورت گرفته با سازمان بسیج دانشجویی مقرر شده است آنها سه گروه دندانپزشکی را تجهیز کنند تا در طول سال به مناطق محروم اعزام شوند.

مدیر جهاد سازندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به همکاری دانشگاه علوم پزشکی با دانشجویان جهادگر گفت: در این راستا رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز قول مساعد داده‌اند تا امکانات دانشگاه علوم پزشکی در اختیار گروه‌های جهادی قرار گیرد همچنین دانشگاه علوم پزشکی در  سال گذشته ۲۴ میلیون تومان تجهیزات پزشکی و دارویی به گروه‌های جهادی اختصاص داده بود .

وی افزود: گروه‌های پزشکی در طول سال کار می‌کنند و برنامه‌ریزی ما به این شکل است که هر 2 هفته یک‌بار به یک شهرستان اعزام می‌شوند.

جعفری در ادامه در تشریح عملکرد اردوهای جهادی دانشجویی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۲۲ خانه محروم با همکاری کمیته امداد در روستاهای استان احداث شده است و علاوه بر احداث  خانه‌های محروم ۶ باب خانه محروم نیز در سال گذشته به صورت مستقل احداث شد.

396میلیون تومان برای احداث 22خانه محروم
وی افزود : اعتبار هزینه شده برای ۲۲خانه محروم بیش از ۳۹۶میلیون تومان است و علاوه بر این مبلغ نیز کمک‌هایی از طریق خیران به صورت نقدی و غیرنقدی انجام شده است .

بنا به گفته وی، دانشجویان جهادگر در واحدهای عمرانی، دامپزشکی، دندانپزشکی، پزشکی و مامایی زنان به اردوهای جهادی اعزام شدند و در کنار همه این گروه‌ها واحدهای فرهنگی نیز در کنار آنان بودند.

اعزام 2هزار دانشجو در قالب 88 گروه جهادی
وی خاطرنشان کرد: طی سال گذشته بیش از ۲ هزار نفر در اردوهای جهادی شرکت کرده بودند  و جهادگران دانشجو ۱۰ روز در این اردوها حضور داشتند.

مدیر جهاد سازندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: سال گذشته ۸۸ گروه جهادی دانشجویی در تمام شهرستان‌های استان در اردوهای جهادی حضور داشته و اقدامات عمرانی و فرهنگی انجام داده‌اند.

جعفری تصریح کرد: گروه‌های پزشکی در اول تابستان فعال شده و از «غربالگری» فعالیت‌های خود را آغاز کردند، دانشگاه علوم پزشکی مراغه در روستاها طرح ویزیت رایگان را با همکاری بسیج جامعه پزشکی انجام داد.

مدیر جهاد سازندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌شرقی گفت: دانشگاه علوم پزشکی طی ۱۵ روز در شهرستان «چارایماق» با اکیپ‌ها و کارگروه دندانپزشکی، مامایی و پزشکی فعال بودند و با توجه به نیاز شهرستان ملکان، تیم‌های دندانپزشکی و پزشکی به روستاهای این شهرستان اعزام شدند.

وی یکی از مهمترین اقدامات انجام یافته در بحث اردوهای جهادی را موضوع دامپزشکی عنوان کرد و افزود: فعالیت‌های تیم دامپزشکی در شهرستان مراغه زیاد و چشمگیر بود ، در بحث عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد، بحث دام و دارو ، سم‌پاشی آغل‌ها و ....فعالیت‌های زیادی انجام دادند.

مدیر جهاد سازندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌شرقی گفت: روستای «کمار سفلی» در شهرستان جلفا به عنوان روستای پایلوت انتخاب شد، در این شهرستان چهار خانه محروم احداث و ۲ خانه محروم تعمیر شد .

وی با تشریح  برنامه‌های انجام شده در این روستا افزود: همچنین در این روستا کلاس‌های آموزش قالیبافی برگزار و پس از اتمام کلاس‌ها، از طریق برگزاری آزمون برای ۹۰ نفر شرکت‌کنندگان در کلاس‌های قالیبافی، صنایع‌دستی گواهی‌نامه صادر شد.

مدیر جهاد سازندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به  فعالیت گروه‌های جهادی در روستای سیل‌زده «چنار» خاطرنشان کرد :امسال برای محرومیت‌زدایی روستای «چنار» برنامه ویژه‌ای تدارک دیده شده است.

جعفری ادامه داد: در همان ساعات اولیه بروز سیل، نیروهای جهادگر به منطقه اعزام شده و کمک کرده بودند و در مرحله یافتن مفقودان در شهرستان آذرشهر نیز حضور داشتند.

مدیر جهاد سازندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: هم اکنون نیرو گروه‌های جهادی همچنان در روستای «چنار» مستقر هستند و به عملیات بازسازی مکان‌های تخریب شده می‌پردازند.

وی در ادامه از شناسایی 6 نقطه محروم در شهرستان‌های استان خبر داد و افزود: قرارگاه پیشرفت و آبادانی لشگر عاشورا 6 نقطه در شهرستان‌های هوراند، اهر، کلیبر، چارایماق ، ورزقان و میانه را شناسایی و گروه‌های جهادی به این مناطق نیر اعزام می‌شوند.

در آخر...

در کنار گروهای جهادی عمرانی، گروه‌های فرهنگی نیز پای ثابت اردوهای جهادی هستند که گروه‌های «فرهنگی جهادی» نیز به تقویت دروس دانش‌آموزان، آموزش‌های عقیدتی، احکام ویژه بانوان، کلاس‌های آموزشی از جمله صنایع‌دستی، خیاطی و گلدوزی می‌پردازند.

با توجه به اینکه در اردوهای جهادی طلاب ، روحانیون  و اساتید دانشگاهی نیز حضور دارند، برنامه‌های عقیدتی و اجرای مراسم دینی و مذهبی نیز صورت می‌گیرد.

 

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
سردار بلالی، معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خا...
سردار خرم با بیان اینکه جهان بینی انقلابی دانشجویان باید ...
مسئول بسیج دانشجوی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال حدود ۸...
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و اد...