کد خبر:94072 تاریخ انتشار : 1396/12/6-9:28:48
خانم سپهری نویسنده کتاب "نورالدین پسر ایران"در همایش قلم های بیدار مطرح کرد؛
ما از دوران ۸ سال دفاع مقدس چیزی جز درس‌های اخلاقی نگرفتیم
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و ادبیات جنگ در کشور هایی که درگیر آن بوده اند گفت: کشورهایی که در جنگ جهانی دوم بودند و بقیه کشور ها که در این فضای جنگی به هر نوع درگیر بودند، میبینید که از آن صحبت میکنند، مینویسند، فیلم میسازند، حتی ادبیات ضد جنگ هم دارند ولی به هر حال از چنین مسائل به این مهمی بحث هست.
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/94072

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، همایش قلم های بیدار ۲ با سخنرانی سرکار خانم معصومه سپهری در دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه تبریز برگزار شد.

سرکار خانم سپهری در ابتدا با ذکر ابعاد گسترده ۸ سال دفاع مقدس و قابلیت تامل این جنگ برای ما در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و مهم تر از همه اخلاقی فرمودند: از همه عزیزان که در این زمینه تجربه و خاطره‌ای هر چند کوچک دارند خواهش میکنم که در این زمینه ورود پیدا بکنند.

photo_2018-02-24_17-46-25.jpg

ایشان در ادامه فرمودند: یک وجه این خاطره‌گویی به شرایطی که ما در آن هستیم برمیگردد. برای مثال من خودم در آن ابتدا که میخواستم این کار را بکنم هیچ آشنایی نداشتم و حتی مخالف بودم. در آن برهه نیز شهادت سید مرتضی آوینی این بحث را بسیار پررنگ تر کرده بود و این جو در جامعه افتاده بود؛ برایم مسئله بود که چرا این همه تبلیغات میکنند.

خانم سپهری با بیان سختی های جنگ همانند نابودی هزاران نفر در کسری از ثانیه و نقل سخن تولستوی نویسنده بزرگ روس که گفته بود، کسی که در جنگ بوده هرگز نمیتواند از جنگ ننویسد گفتند: شما در جنگ به مرگ نزدیک هستید. وقتی خاطره های یک فرد را میخوانید تا جایی پیش میروید و احساس میکنید که گویی شما هستید که اسیر شدید، زخم برداشتید و در میان اجسادکشته شدگان بودید و همه اینها را تجربه کردید. سوال من این بود که چطور این همه سختی و خشونت و مرگ خواستنی میشود و معنای اینها با هم عوض میشود.

نویسنده کتاب لشکر خوبان در ادامه با اشاره به فضای افرادی که در جنگ بودند و تجربه خود از نشست و برخاست با راویان کتاب‌های دفاع مقدس گفت: این افراد واقعا افرادی معمولی و عادی در زمان انقلاب بودند. نه انقلابی‌گری و نه تفکر به آن صورت خاصی ولی چه میشود که انتخابی میکنند و میروند؟!! میبینیم که در آن فضا منِ واقعی آنها متجلی میشود. همان آدم ها در خط مقدم و زیر آتش دشمن و بعضا نیروی خودی؛ کسانی که دوشادوش مرگ میجنگیدند. بعضی وقت ها آدم هایی که حتی دیپلم هم نداشتند ولی طوری مانند یک نویسنده با تجربه سخن میگفتند. مسائلی را بازگو میکردند که انگار یک من ملکوتی دارد صحبت میکند.

photo_2018-02-24_17-46-15.jpg

ایشان با معرفی کتاب “دلتنگی های یحیی” خاطر نشان کردند: هر وقت این کتاب را ورق میزنم آنقدر زیبا و جاندار از حال و تنهایی خود سخن میگوید که آدم فکر میکند خودش است. متاسفانه بسیاری از افرادی که در جبهه بودند شناخته نشدند و امیدوارم افرادی که با خودشان کنار آمدند بر اساس حس تکلیف و با قلم یک سرباز و نه یک نوسینده از خاطرات خود بگویند. به هر حال این اتفاق عجیبی بود  که ۴۶ کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم عراق را حمایت کردند و البته ما هم اشتباهاتی داشتیم؛ اینها باید بازگو و باعث آشنایی بشود. ما از دوران ۸ سال دفاع مقدس چیزی جز درس‌های اخلاقی نگرفتیم که آن هم مهمترین بخش است و اگر دنبال چیزی غیر آن باشیم همه‌اش خسران و ضرر است.

سرکار خانم سپهری با ذکر خاطره ای از یکی از اساتید که میفرمودند بخوانید و بخوانید و بخوانید و سپس بنویسید گفتند: خواندن باید کار هر روزه ما باشد و بدانیم که هیچ وقت از مطالعه بی نیاز نخواهیم بود و بهترین راه شناخت این عرصه مطالعه کتاب هایی است که در این باب نوشته شده اند. برای مثال کتاب پایی که جا ماند کتاب بسیار ارزشمندی است.

نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و ادبیات جنگ در کشور هایی که درگیر آن بوده اند گفت: کشورهایی که در جنگ جهانی دوم بودند و بقیه کشور ها که در این فضای جنگی به هر نوع درگیر بودند، میبینید که از آن صحبت میکنند، مینویسند، فیلم میسازند، حتی ادبیات ضد جنگ هم دارند ولی به هر حال از چنین مسائل به این مهمی بحث هست.

در انتها نیز با اشاره به اهمیت کتابخوانی گفتند: ضرر کتاب نخواندن به خودمان برمیگردد که کم کاریم و کم حوصله و به اندازه کافی از اوقات فراغتمان استفاده نمیکنیم. امیدوارم به جایی برسیم که وقت بگذاریم. از حضرت آقا در این مملکت پرکارتر که نداریم! ولی به کتاب علاقه خاصی دارند و میگویند روحی که مردم ایران را زنده نگه داشته است در این کتاب هاست

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
سردار بلالی، معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خا...
سردار خرم با بیان اینکه جهان بینی انقلابی دانشجویان باید ...
مسئول بسیج دانشجوی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال حدود ۸...
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و اد...