کد خبر:75493 تاریخ انتشار : 1396/4/14-13:53:18
پانزدهمین آیین نکوداشت دانش‌آموختگان غیرایرانی دانشگاه‌های کشور در دانشگاه تبریز برگزار شد؛
فرهنگ و ادب ایران به روایت دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه های کشور
پانزدهمین آیین نکوداشت دانش‌آموختگان غیرایرانی دانشگاه‌های کشور با میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/75493

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، پانزدهمین آیین نکوداشت دانش‌آموختگان غیرایرانی دانشگاه‌های ایران  پیش از ظهر امروز در دانشگاه تبریز برگزار شد
در این مراسم که با حضور جمع کثیری از دانش آموختگان غیر ایرانی دانشگاه های کشور برگزار شد سوادلی دانش آموخته سنگالی اظهار کرد: وقتی در سال 83 در راستای گسترش روابط فرهنگی و سیاسی بین ایران و سنگال تفاهم نامه‌ای منعقد شد، همزمان با فراگیری زبان و ادبیات فارسی با فرهنگ این سرزمین کهن آشنا شده و بعد از اخذ مدرک لیسانس به ایران آمدم.

وی افزود: بنده دوره تحصیلی کارشناسی ارشد را در داشنگاه شهید بهشتی و مقطع دکتری را در رشته زبان فارسی در دانشگاه علامه پشت سرگذاشتم و در همین ایام بود که شیرین ترین خاطره‌ی عمرم، یعنی تولد دخترم رقم خورد.

دانشجوی دکترا زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: از دولت ایران و وزارت علوم و سازمان دانشجویان غیر ایرانی و اساتید ادبیات فارسی این سرزمین تشکر می‌کنم و همچنین از همسرم که اجازه داد در ایران ادامه تحصیل بدهم نهایت سپاسگزاری را دارم.

وی در پایان گفت: پیشینه‌ی رشته ی فرهنگ و ادبیات در سرزمین ما ناچیز است و آشنایی با فرهنگ و ادب ایران باب ارزشمندی را در این زمینه به روی ما گشود و ما بر آنیم که پس از بازگشت به سنگال همه را ادب و فرهنگ سرزمین مولانا، سعدی و فردوسی آشنا سازیم.

محمد امید رشید از بنگلادش نیز در این همایش ضمن قدردانی از مردم مهمان نواز ایران، اظهار کرد: از مسئولینی که راه تحصیل ما را در ایران هموار کردند سپاسگزارم.

وی افزود: در این چهار سال هدفم فقط پایان نامه نبود بلکه کارهای فرهنگی اجتماعی و هنرهای جمعی را اموختم و توانستم فعالیت‌های علمی و فرهنگی چون تالیف کتاب، مقاله و قریب به ۵۰ ترجمه اثار فاخر سینمایی چون یوسف و ملک سلیمان به زبان بنگلادش را انجام بدهم.

این دانشجوی رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد: خدا را سپاسگزارم که این امکان را داد تا مدتی در بین مردم متمدن با فرهنگ و دانش دوست، در عرصه علم اموزی گام بردارم و فعالیت علمی خود را به منصه ظهور برسانم.

وی افزود: در این مدت، به ۲۶ استان سفر کردم و جاهای تاریخی و مختلف این سرزمین کهن را دیده و از غذاهای مختلف آن چشیده‌ام.

رشید یادآور شد: همچنین گویش و زبان‌های مختلف ایرانی چون ترکی و لری را هم یاد گرفته‌ام و معتقدم هر دانشجوی زبان فارسی باید این سرزمین متمدن را با چشم خود می‌دید و فرهنگ و سنتش را درک می‌کرد.

وی با تاکید بر اینکه رشته زبان و ادبیات فارسی را به خاطر علاقه ی به حافظ انتخاب کرده است، گفت: این جشنواره اخرین مرحله نیست بلکه راه طولانی برای ما شروع شده است و باید  از نظر علمی و فرهنگی بین دو کشور خود و ایران ارتباط برقرار کنیم

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
سردار بلالی، معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خا...
سردار خرم با بیان اینکه جهان بینی انقلابی دانشجویان باید ...
مسئول بسیج دانشجوی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال حدود ۸...
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و اد...
ديگر خبرها