کد خبر:81401 تاریخ انتشار : 1396/5/25-19:53:24
مسئول مرکز رشد مکاترونیک و رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی تبریز مطرح کرد؛
راه اندازی کمپ های "ایده" و رویداد های "بوت کمپ" و " فکرینو" در سطح دانشگاه های استان
مسئول مرکز رشد مکاترونیک و رباتیک شهید شفیع زاده گفت: با راه اندازی کمپ ایده در مرکزرشد شهید شفیع زاده، زمینه استفاده از ایده های برتر برای تولید محصولات تجاری توسط خود ایده پرداز در شرکت های دانش بنیان فراهم می شود.
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/81401
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، معراج علیزاده مسئول مرکز رشد مکاترونیک و رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در مصاحبه ای اختصاصی به تشریح اقدامات انجام یافته و وضعیت این مرکز پرداخته و اظهار داشت: مرکز رشد مکاترونیک و رباتیک در اواخر آذر ماه سال 1395 در دانشکده علامه طباطبایی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز زیر نظر سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان و همچنین ناحیه بسیج دانشجویی استان فعالیت خود را آغاز کرده است 

علیزاده گفت: این مرکز برای حمایت از طرح ها و ایده ها در حوزه تخصصی خود ، آماده همکاری با دانشجویان و اساتید دانشگاه بوده و با حمایت از طرح ها و ایده های با قابلیت تجاری سازی بصورت کمک های بلاعوض در خدمت ایده پردازان و کارآفرینان می باشد

وی افزود: مهم‌ترین هدف از راه‌اندازی این مرکز رشد ، کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش‌محور، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش‌ های تحقیقاتی و تولیدی و خدماتی جامعه بوده است

علیزاده ادامه داد:  افزایش قدرت و رشد شرکت‌های متکی بر دانش، کمک به جذب دانش فنی ، افزایش حضور و مشارکت تخصصی تمام اقشار و شرکت‌های فن‌آور داخلی و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط فن‌آوری و حمایت از موسسه‌ها و شرکت‌های تحقیقاتی و مهندسی نوآور باهدف توسعه فن‌آوری و کارآفرینی از دیگر اهداف این مرکز می باشد.

راه اندازی کمپ ایده در استان

وی در ادامه  از راه اندازی کمپ ایده در دانشگاه های استان خبرداد و گفت : اولین دوره کمپ ایده به صورت آزمایشی در سطح دانشگاه آزاد اسلامی تبریزو دانشگاه های اصلی تبریز شروع به کار کرده است که هدف از این برنامه تشویق دانشجویان به ایده پردازی در مسائل مختلف و حمایت از آنان در جهت تجاری سازی  می باشد .

علیزاده ادامه داد: وظیفه ما حمایت از ایده ها و طرح های قابل قبول در حوزه علمی و تجاری بوده و طرح ها پس از ثبت نام در یک کارگروه تخصصی  مورد بررسی قرار گرفته و  بعد از تایید کارگروه  ، بودجه طرح برای آغاز ساخت و تبدیل طرح به محصول در اختیار طراح قرار می گیرد .

                                         photo_۲۰۱۷-۰۵-۲۵_۰۹-۲۱-۰۲.jpg

علیزاده در خصوص برگزاری دوره های آموزشی گفت: در نظر داریم دو رویداد "بوت کمپ" و " فکرینو" را  که مکمل کمپ ایده هستند راه اندازی کنیم که سبک این دو رویداد آموزشی است .

وی افزود: بوت کمپ آموزشی مناسب برای کسانی هست که قبل از شروع رویداد کمپ ایده نمی دانند چگونه ایده ای را در چه قالبی ارائه دهند . در این بوت کمپ یاد می گیرند که برای بیان ایده ها، چگونه بهترین ارائه رو در کمترین زمان داشته باشند.

علیزاده ادامه داد : این برنامه با هدف بهبود کیفیت کمپ ایده و آماده سازی شرکت کنندگان انجام می گردد. در بوت کمپ ؛ مشخص شدن ایده های قابل اجرا و ارزیابی آن و همچنین شناسایی مشتریان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وی گفت: فکرینو آموزش های لازم در مورد ثبت اختراع و ثبت طرح و شرکت دانش بنیان و آگاهی سازی های حین و بعد کمپ ایده را بر عهده دارد که به صورت کارگاهی  برگزار می شود . این طرح باعث ایجاد آگاهی از اطلاعات مورد نیاز طراح یا ایده پرداز می باشد که در تاثیر بر افزایش سرعت ساخت محصول و ثبت وتولید آن دارد .
 
دبیر رویداد کمپ ایده استان گفت: تفاوت اصلي اين رويداد با بحث استارت آپ ها اين هست که  استارت آپ ها به صورت مسابقه اي بوده و طراحان ايده ، فقط نقش ايده پردازي دارند و نقشي در ساخت خود طرح ندارند و طرح ها توسط شرکت هاي استارت آپ ها ساخته مي شوند ، ولي رويداد کمپ ايده اين فرصت را در اختيار ايده پردازان قرار داده که با بيان طرح خود در اين رويداد و بررسي و نتيجه حاصل ، بتواند ايده خود را با بودجه مراکز رشد سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان و در محيط کارگاهي تعريف شده ساخته و خود يک کارآفرين دانش بنيان باشد . يعني بهتر بگويم اين رويداد باعث مي شود طراح ، طرح خود را بدون دغدغه مالي ( اگر به تصويب کارگروه از نظر علمي رسيده باشد) بسازد و تجاري سازي کند .

وی ادامه داد: لازم به ذکر است طرح ها يا به صورت گروهي در اين رويداد حضور مي يابند و يا به صورت فردي . که در مرحله اجرا طراح يا طراحان اگر به افزايش تعداد نفرات گروه ، براي  ساخت نياز داشته باشند ، توسط مرکز ، دانشجويان و اساتيد مجرب براي همکاري در طرح آنان به ايشان معرفي مي گردد . تا با همکاري هم پروژه را به اتمام برسانند  و ما نيز در لحظه لحظه ها همراه و کمک رسان طراحان خواهيم بود .

وی در خصوص چگونگی بررسی  طرح ها در کمپ ایده گفت: فرايند اجرايي هر دوره کمپ ايده بدين صورت است که پس از ارسال درخواست براي کمپ ايده توسط صاحبان ايده از طريق سايت و يا به صورت حضوري در مرکز رشد شهيد شفيع زاده  ، پس از بررسي اوليه ايده هاي فرستاده شده، توسط داوران فني ما ،به صاحبان ايده هاي برگزيده اين فرصت داده مي شود که در زمان برگزاري جلسه کارگروه با بيان ايده خود در برابر داوران فني، داوران بازار و افراد عام حاضر در جلسه، بتوانند ايده شان را از لحاظ عامه پسند بودن براي حضار و قانع کننده بودن براي داوران فني و فعالان تخصصي جهت راه اندازي يک کسب و کار ارزش آفرين ، بسنجند .
پس از به پايان رسيدن ارائه ايده ها ، ايده هاي ارائه شده توسط داوران مورد ارزيابي نهايي قرار گرفته و در آخر ايده به عنوان پروژه قابل اجرا انتخاب مي شوند و براي اجراي  آن بودجه مورد نظر  تخصیص می یابد
 
وی افزود : در مرکز رشد بخش پیش رشد در حال فعال سازی هست ،  که صاحبان ایده و فکر و کسانی که دانش لازم را دارند تحت نظارت شورای مرکز رشد کار کنند و هدایت لازم برای آنها صورت  گیرد و آموزش لازم داده  شود تا ایده ها پرورش داده شده را بتوانیم به سمت بازاریابی حرکت دهیم .

وی در پایان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد خروجی های کمیته  کمپ ایده شمالغرب کشور خواهیم بود .

انتهای پیام//
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: