کد خبر:93551 تاریخ انتشار : 1396/11/23-13:1:16
مسئول بسیج دانشجویی استان مطرح کرد؛
دلبستگی به میز و مقام باعث عدم ورود جوانان به حوزه مدیریتی می شود
شادی گفت: جمع آوری تصاویر شهدا باعث می شود که در گذشته برخی مسئولین دچار شک و شبهه شویم که آیا کسانی که در مسند های مختلف هستند، از گذشته انقلابی خود پشیمان شده اند و یا کار به دست نااهل سپرده شده است.
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/93551

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی به نقل از زیتون ، جنبش های دانشجویی  در گذر زمان، همراه با فراز و فرودهایی بوده است ولی در کل، در گذرگاههایی از تاریخ همچون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، نقش پررنگی را ایفا نموده است. بر این اساس در گفت و گویی با مهندس عبدالله شادی، مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی، به بررسی چالش ها و ظرفیت های تشکل های دانشجویی، پرداخته است که در ادامه می خوانیم.

سهل انگاری یا خیانت برخی مسئولان،هجمه علیه نسل جوان را بیشتر کرده است

 باتوجه به نقش پررنگ دانشگاه در انقلاب و دفاع مقدس، با گذشت چله انقلاب، تشکل های دانشجویی با همان روحیه خود باوری رو به جلو حرکت می کند ؟

 به نظر بنده، دلایلی مختلفی در حال حاضر وجود دارد که با تبیین آن ها می توان به این سول پاسخ داد. انقلاب اسلامی زمانی که آغاز شد، بدنه مردمی انقلاب، که قشر جوان و دانشجویان بودند،از پیشروان این حرکت به حساب می آمدند و نقش بزرگی بر عهده داشتند.  اصلی ترین نقش، بر عهده رهبران و بزرگان بود که دانشجویان نیز با الگو قرار دادن این خط، به جلو حرکت کردند. شرایط زمان انقلاب و حال حاضر، متفاوت است. جریان اصلی، در گیری حق و باطل بود. اغوا یکی از ابزارهای بزرگ جبهه باطل است که دشمن به میدان آورده است.  بزرگترین هجمه های تبلیغاتی و روانی با ابزار اغوا، در جهت سست کردن عقیده، دلسردی از هدف اصلی یا حتی به بیراهه کشاندن نسل جوان ، انجام می گیرد. در کنار مسئله هجمه فرهنگی دشمن علیه مردم به ویژه نسل جوان، شاهد هستیم که نوعی جریان خاصی در بین مسئولین شکل گرفته است که ناشی از سهل انگاری مدیران و یا بعضی خیانت ها، دست به دست هم داده تا اغوای دشمن بیشتر تاثیر گذار باشد. با کم کاری و سست فکری برخی مسئولین پاسخ مناسبی برای سوالات ایجاد شده در ذهن نسل جوان داده نشده است، در نتیجه باعث شد که جریان عمومی دانشجویی نتواند رسالت اصلی خود را در قبال انقلاب اسلامی به خوبی به سرانجام برسانند. جریان خواص دانشجویی  شرایط  و مشکلات موجود، آن ها را از مسیر اصلی خارج نمی کند ولی آنچان که باید حضور داشته باشند، به صورت هوشمند، حضور ضعیف است، جریان دانشجویی اولا باید مولفه های اصلی را بشناسد، آگاه و بصیر باشد و در راستای بصیرتی خود تصمیم بگیرد و اقدام انقلابی کند، البته این نوع حرکت کم و اندک است، جریانات دانشجویی دارای ظرفیت های باالقوه ای است که نسبت به مشکلات باید استفاده شود. برخی مشکلات زیرساختی نیاز به ترمیم و بازسازی دارند

باید از متولیان فرهنگ، پرسید که چرا اثرگذاری کمتری دارند

 باتوجه به پیشنیه تاریخی جنبش های دانشجویی  و باتوجه به پیشرفت علمی و در اختیار داشتن رسانه و فضای مجازی،به نظر می رسد جنبش های دانشجویی، کارکرد اصلی خود را از دست داده اند و دچار روزمرگی شده اند، این عقیده تا چه نظر صحیح به نظر می رسد؟

به نظر من این نوع نگاه، قابل تغییر است، در گذشته جنبش های دانشجویی محدود به یک بخش از مطالبات بود و بیشتر در چهره جریان سازی بود، اما اکنون جنبش های دانشجویی تمامی ابعاد مختلف را شامل می شود.  جریان بزرگی که در همه عرصه های مختلف از جمله سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی اثر بخشی دارد که به عنوان یک ماموریت تلقی می شود.

به تاثیر گذاری فرهنگی و ورزشی جنبش های دانشجویی اشاره کردید، حال سوال اینجاست، نهاد های فرهنگی مختلف که با در اختیار داشتن بودجه های کلان فرهنگی، وظیفه پیگیری مسائل فرهنگی را برعهده دارند،. حال جنبش های دانشجویی وظیفه اجرای کارهای فرهنگی را برعهده دارند یا وظیفه پیگیری مسائل فرهنگی را عهده دار هستند؟

باید  نسبت به پاسخ این سوال در ابعاد مختلف پرداخت شود، در مجموعه بسیج دانشجویی، حفظ بدنه دانشجویی در اولویت است. بعید می دانم سازمان تربیت بدنی و جوانان بخواهد برای تشکل های دانشجویی جذب سرمایه انسانی کند. وظیفه ما است که این بی تفاوتی در بدنه نسل جوان و دانشجویی را  به سمت  جذب جوانان انقلابی و صاحب فکر و تحلیل  سوق بدهیم.

اثر گزاری مراکز فرهنگی، نسبت به امکاناتی که در اختیار دارند، بسیار ناچیز است، این سوال را باید از متولیان فرهنگی پرسید که چرا نمی توانند اثر گزاری بیشتر داشته باشند.  در این راستا در بسیج دانشجویی گروه های مطالبه گری ایجاد شده اند. حتما باید براساس نیازی که جامعه دارد، انتظاراتی که کشور دارد، عمل کرد. تمامی تشکل های دانشجویی وظیفه و ماموریت مطالبه گری دارند.

باید از مسئولان پرسید که برداشتشان از اسلام چیست که مظاهر اسلامی را جمع آوری می کنند

 به نظر شما، مراکز تصمیم گیرنده فرهنگی، نسبت به مسائل فرهنگی نگاه تیزبینانه و تخصصی دارند؟

اجازه دهید جواب این سوال را باذکر یک مثال عرض کنم، در جریان تصویب ممنوعیت نصب بنر در سطح شهر، برخی ابهاماتی وجود دارد، یا ما متوجه نمیشویم یا مسئولین شهری قادر نیستند، تفهیم کنند که منظور از این حرکت چیست، مسئولین محترم دائما از تبریز به عنوان پایتخت جهان تشیع یاد می کنند و رویداد2018 را به معنی پایتخت گردشگری جهان اسلام مطرح می کنند اما سوال اینجاست که برداشت مسئولین محترم از کلمه اسلام چیست که تلاش می کنند تمامی مظاهر اسلامی را از سطح شهر را به بهانه زیبا سازی شهر جمع آوری کنند. همه مردم و مسئولین به اتفاق آرا با زیباسازی شهری موافق هستند اما چگونه و با چه کیفیتی؟  آیا جمع آوری اتوبوس های فرسوده ای که آلودگی شدیدی در شهر ایجاد می کنند، به زیبا سازی شهر کمکی نمی کند؟ و یا ساماندهی سطل های زباله که مستقیم وظیفه اصلی شهرداری است، به زیبا سازی شهر کمکی نمی کند؟

گاهی در گذشته برخی مسئولین شهری دچار شبهه می شویم

اگر  این رویداد فرهنگی را به عنوان پایتخت اسلامی، می شناسیم، قطعا یکی از مولفه های اسلام، بحث جهاد و شهادت است. اگر مدل های قدیمی نمادهای جهاد و شهادت، دارای ایراد است، با طرح های کارشناسانه،  مدل های جدید و مناسب  فرهنگ ایثار و شهادت راطراحی کرده و تولید کنند. جمع آوری تصاویر و نماد های جهاد و شهادت، چاره کار نیست، جمع اوری تصاویر شهدا و شهادت باعث می شود که در گذشته برخی مسئولین دچار شک و شبهه شویم که آیا کسانی که در مسند های مختلف هستند، از گذشته انقلابی خود پشیمان شده اند و یا کار به دست نااهل سپرده شده است.

دولت بازهم،با همان پیران و کهنسالان اداره می شود

 با وجود تاکید بیشتر، بر استفاده از نسل جوان، به نظر شما چرا جوانان نمی توانند به نهاد های تصمیم ساز راه پیدا کنند؟

این مطلب را می توان در دو بخش بررسی کرد، اول اینکه جوان گرایی در کل اتفاق نمی افتاد مسلم و محرز است، عدم اطمینان به نسل جوان از جمله علت هایی است که باعث می شود به جوانان میدان داده نشود و یا هم دلبستگی بیش از حد برخی مسئول به میز و مقام باعث انجام این کار می شود. اتفاقا برخی از معدود جوانانی که به این مراکز راه یافته و داری پست و منصب هستند، مشاهده می شود که نه در حوزه دین و انقلاب ونه د رحال حاضر در مباحث سیاسی فرهنگی استان، اطلاعات لازم را ندارند و قادر به تجزیه و تحلیل مسائل گوناگون نیستند. 

در سطح کشوری، انتخاب یک وزیر جوان به عنوان استفاده از جوانان ، نمی تواند جوان گرایی تلقی شود. با مشاهده رفتارهای گوناگون متوجه می شویم که دولت هنوز هم با همان پیر وپتال ها اداره می شود. مناصب دولتی که در استان توزیع می شوند همان مدیرانی  هستند که از کودکی دیده ایم. ظاهرا مسئولیت به صورت مادرزادی به برخی مسئولین، به عنوان یک خصیصه اطلاق می شود. در کشور ما بی توجهی و عدم اطمینان به جوانان فراوان است حتی کسانی را که به عنوان فرار مغزها شناخته می شوند معیار مهاجرتشان، مسائل مالی و اقتصادی نیست.

آقای روحانی لااقل یک ژست استکبار ستیزی بگیرد

 حرف آخر و پیشنهاد یا توصیه ای دارید بفرمایید؟

توصیه بنده به دولت و شخص آقای روحانی این است که: مردم خیلی بخشنده و بزرگوار هستند به راحتی کسی را که ابراز پشیمانی می  کند را می بخشند. کوبیدن به طبل  خالی برجام، واقعا آبرو ریزی برای کشور است. زمان مناسبی نیست که دیگر کارشناسان دولت به سوی صداوسیما گسیل داده شوند، و در مناظره ها جوابی برای گفتن نداشته باشند و یک نفر دهه سومی با چند کلمه حق، بساط کارشناسان دولتی را در هم بپیچند، مردم بهتر از هر کس دیگری، حقیقت و باطل را درک می کنند. جناب رئیس جمهور ، اگر ابراز ندامت هم نمی کند،  لااقل یک ژست استکبار ستیزی بگیرد. تدابیر رهبری برای حل مشکلات کشور کار ساز خواهد شد نه خنده های استکبار جهانی.

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
سردار بلالی، معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خا...
سردار خرم با بیان اینکه جهان بینی انقلابی دانشجویان باید ...
مسئول بسیج دانشجوی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال حدود ۸...
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و اد...