کد خبر:75431 تاریخ انتشار : 1396/4/13-10:32:58
یادداشت وارده/ مجتبی قنبری- دانشجوی دانشگاه پیام نور تبریز
حرکت چراغ خاموش وزارت علوم برای تضعیف پیام نور
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/75431

یادداشت وارده/ مجتبی قنبری- دانشجوی دانشگاه پیام نور تبریز

حرکت چراغ خاموش وزارت علوم برای تضعیف پیام نور

وزارت علوم پس از کش و قوس های فراوان با دانشگاه آزاد مبنی بر حذف تعدادی از رشته محل های این دانشگاه، این بار نیز بر روی دانشگاه پیام نور تمرکز کرده و با بهانه تغییر اساسنامه به دنبال القای سیاست های خود بر پیام نور می باشد. سیاست هایی که مطمئنا اهداف خاصی را دنبال می کند.

دانشگاه پیام‌نور با داشتن بیش از ۵۰۰ مرکز و واحد در سراسر کشور، در طول دو دهه فعالیت خود ضمن اینکه بار سنگینی را از دوش نظام آموزش عالی کشور برداشته است، از همان ابتدا محلی برای حضور نیروهای ارزشی بوده و تاثیرات بسیار مثبتی در فرآیند اسلامی کردن دانشگاه ها داشته است. باتوجه به نوع وماهیت این دانشگاه، بسیاری از آنهایی که از تحصیل محروم می شدند، فرصت بهره مندی از تحصیلات عالی را یافته اند و بدین ترتیب قدمی در راستای عدالت آموزشی برداشته شده است.

اما اینک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شرایط فعلی و حساس کشور صحبت از تغییر اساسنامه دانشگاه پیام نور به میان می آورد. تغییری که مشکلات و مسائل فراوانی را از جمله در حوزه نیروی انسانی به دنبال خواهد داشت و دانشگاه پیام نور را در سراشیبی سقوط و انحطاط قرار خواهد داد. هر چند در چهارسال گذشته نیز نوع برخورد وزارت علوم با پیام نور در حوزه مسائل مالی،علمی و فرهنگی کاملا گزینشی بوده و در روند روبه رشد دانشگاه اختلال ایجاد کرده است، اما این تغییر در اساسنامه به صورت رسمی و جدّی تر شروعی بر پایان دو دهه فروغ و بالندگی دانشگاه پیام نور خواهد بود.

با تغییر در اساسنامه، که علی الظاهر یکی از بندهای آن در رابطه با الکترونیکی شدن آموزش است، عملا بسیاری از رشته های فنی، مهندسی و علوم پایه که بخش قابل توجهی از دانشجویان را به خود اختصاص داده است، از دسترس خارج شده و از جذب دانشجو به خود محروم خواهند شد. چراکه گذراندن واحدهای این رشته ها بدون برگزاری کلاسهای رفع اشکال به مشکلی اساسی تبدیل خواهد شد.

تاکید و تشویق وزارت علوم از چند سال قبل مبنی بر توسعه رشته های الکترونیکی توسط سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نیز زمینه را برای رقابت پیام نور با سایر دانشگاه ها از قبل فراهم کرده است،اما در نگاهی ساده می توان دریافت که دانشجویان تحصیل الکترونیکی در موسسه غیرانتفاعی را بر تحصیل الکترونیکی در پیام نور ترجیح خواهند داد.

سرانجام اینکه نیت و پشت پرده مطرح کردن این مسائل و تغییرات و محدود کردن ها هرچه باشد، چیزی جز تخریب پایگاه اجتماعی این دانشگاه را ندارد. حال اینکه با نگاهی کوتاه به عملکرد چهارساله وزارت علوم به سادگی می توان روند و عملکرد این نهاد را بررسی کرده و به ضعف های ساختاری و بنیادین موجود در آن پی برد.

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
سردار بلالی، معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خا...
سردار خرم با بیان اینکه جهان بینی انقلابی دانشجویان باید ...
مسئول بسیج دانشجوی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال حدود ۸...
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و اد...