کد خبر:90377 تاریخ انتشار : 1396/9/16-12:0:59
همایش “نقشه ‌راه انقلاب اسلامی” در دانشگاه تبریز برگزار شد؛
حجت الاسلام سالک: عمده گرفتاری انقلاب اسلامی بعد از شکل‌گیری ، از جانب مسئولین بوده و نه از جانب مردم
مسئول بنیاد اندیشه و فرهنگ اسلامی تهران گفت: ما با افراد کار نداریم، با این جریان و نماد اشرافیت در تضادیم، امام خامنه‌ای میفرمایند: خرمشهرها در پیش است. دولت در اشغال است، یکی از خرمشهرها دولت است که باید آزاد شود
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/90377

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، همایش «نقشه راه انقلاب اسلامی، از انقلاب تا تمدن اسلامی» با هدف تبیین خاستگاه، افق های روشن و مخاطرات راه به مناسبت سالگرد بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص فرآیند تحقق اهداف انقلاب اسلامی در مورخه ۷۹/۹/۱۲، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سالک، مسئول بنیاد اندیشه و فرهنگ اسلامی تهران در دانشکده علوم انسانی دانشگاه تبریز برگزار شد.

در ابتدای برنامه حجت الاسلام و المسلمین سالک  با ذکر اهمیت توجه به سخنان امام خامنه‌ای گفت: از ابتدا ما هر موقع بیانات این مرد بزرگوار را به گوش نسپردیم، از همان ناحیه‌ی مورد تاکید ایشان ضربه خوردیم. حضرت آقا در فرمایشات خود گفتند ما داریم پیش میرویم و حرکت ما رو به جلو است، انحراف هم نداریم، اما آن حرکت شتابنده‌ای که اول انقلاب به همت حوزه و دانشگاه شکل گرفت، نسبت به آن حرکت کندتری داریم و دلیل آن هم فاصله گرفتن از منویات و اندیشه های آقاست. لذا این جلسه ترتیب داده شد تا یکی از مهمترین فرمایشات امام خامنه‌ای مورد بررسی قرار بگیرد؛ همان صحبت های معروف در دیدار کارگزاران در ۱۲ آذر ۷۹٫ بعد از جنگ، ۸ سال دولت سازندگی سرکار آمد، بعد دولت اصلاحات، صحبت های آقا در دوره اول دولت اصلاحات تصریح میکنند که انقلاب کردیم و نظام اسلامی داریم اما در مرحله دولت اسلامی مانده‌ایم.

photo_2017-12-04_16-46-27.jpg

وی افزود : عمده گرفتاری ما در انقلاب اسلامی بعد از شکل‌گیری آن به نام فرمایشات آقا از جانب مسئولین بوده و نه از مردم. این راه پر فراز و نشیب، با مجاهدت مردم و رهبر و حواریون امام هموار شد و قانون اساسی هم شکل گرفت و اسلامی شد و مبانی اسلامی شد. اما حضرت آقا گله میکنند که ما دولت اسلامی نداریم و اگر این کار را نکنیم به کشور اسلامی نخواهیم رسید. افرادی هستند که دغدغه انقلاب را دارند، دوست دارند و میخواهند برای آن کار انجام بدهند. اما باید ببینیم کجای راهیم و افق چیست، بر اساس این هدف گذاری تکلیف ما در قبال ولایت مشخص میشود. حوزه‌ها و دانشگاه‌ها در شکل دهی جامعه و تمدن اسلامی که همه‌ی اینها زمییه را برای ظهور حضرت  ولی عصر (عج) هموار میکند.، چه وظایفی دارد؛ تا نیرو های انقلابی با تمرکز و سازماندهی بیشتری حرکت بکنند. منظور از دولت هم قوه مجریه نیست. منظور قوای سه‌گانه است و همه باید اصلاح شوند.

مسئول بنیاد اندیشه و فرهنگ اسلامی تهران گفت: در سخنرانی آن سال، مخاطب مسئولین نظام هستند و از بخش هایی تشکیل میشود: اول مبانی فکری نظام و انقلاب را بیان میکنند. اگر مبانی و اندیشه اسلامی و انقلابی روشن نشود، وظایف ما روشن نمیشود، این ایدئولوژی است که از هست‌ها و نیست‌ها استنتاج میشود. قابل توجه اینکه این مبانی بین اساتید و دانشجویان و حوزه و افرادی که دغدغه دارند باید دوباره بازخوانی بشود و این اندیشه اسلام ناب محمدی است.

 وی در ادامه با ذکر فداکاری‌ها و زحمت های کشیده شده برای انقلاب گفت: ما قیام کردیم تا اسلام حاکم شود؛ ما میخواهیم که اسلام محقق بشود؛ باید مبنای حرکت و نرم افزار که آن را اجرایی میکند-در بخش های مختلف-  کاملا برگرفته از اسلام ناب باشد. لذا باید مسئولین نظام بدانند که چه کار بکنند. الان میبینیم بعد از چهل سال از انقلاب هنوز سند تحول در نظام آموزش و پرورش دارد خاک میخورد. دشمنان به جای نظم اقتصادی مبتنی بر اسلام، نظام اقتصادی لیبرال را آوردند و اجرا کردند و میکنند. لذا ایشان درباره مسائل اعتقادی در جمع مسئولین صحبت میکنند.

photo_2017-12-04_16-37-43.jpg

استاد سالک با بیان دغدغه مندی مردم نسبت به مسائل انقلاب گفتند: اینکه مردم این همه سوال میکنند در مورد مسائل انقلاب و اتفاق هایی که می‌افتد، این نشانگر دغدغه مردم است؛ اینکه میخواهند انقلابی که به دست مردم ایران زمین به ثمر نشسته به جلو برود؛ هر کس که سوال پرسید ضد انقلاب نیست. دغدغه دارد. عملکرد مسئولان را دارند نگاه میکنند و میپرسند چرا سخنان آقا اجرایی نمیشود. بعد همین سخنرانی ۱۲ آذر هم خیزی از طرف مردم برداشته شد و بعد آن هم در برهه‌ای به موج سراسری تبدیل شد، ولی آن هم به موفقیت نرسید، چون با عوض شدن اشخاص دولت، اسلامی نمیشود.

معاون پژوهش بنیاد کل فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) گفت: امام خامنه‌ای میفرمایند ما انقلاب کردیم تا عده‌ای نوکر و مسئول باشند و به امور مردم رسیدگی کنند، انقلاب ما مانند انقلاب‌های خارجی نبود که عده‌ای برای ثروت این کار را انجام بدهند؛ افراد باید اهداف انقلاب را پیاده کنند و آن تحقق توحید در جامعه است. می‌فرمایند به دنبال تحقق فلاح و سعادت و خوشبختی واقعی انسانهاییم. این توحید در جان و وجود رهبر تحقق پیدا کرده چنان که در مقابل زورگویان عالم با صلابت ایستاده و میگوید: «ان معی ربی سیهدینی» این طور ایستادند تا جهت انقلاب منحرف نشود. باید قدردان این نعمت بود.

photo_2017-12-04_16-37-44.jpg

استاد سالک در ادامه افزودند: امام خامنه‌ای توحید را بیان میکند، معاد را بیان میکند، اگر مسئولی اعتقاد به معاد داشته باشد میداند که اینجا باقی نیست، باید خدمت کند که توشه جمع کند برای آخرت، با مراقبه و غفلت زدایی که اثراتش را در عمل نشان خواهد داد. اگر کسی در این مسیر قرار بگیرد به معنای واقعی انسان میشود. البته این انسان محوری که ما میگوییم با انسان محوری که در دامن اومانیسم غربی پرورش یافته فرق میکند. در انسان محوری ما، انسان محوریت پیدا میکند تا عبد خدا بشود. هر چه قدر از بندگی شیاطین درونی نجات پیدا کرد در خدمت مردم و جامعه درخواهد آمد. اگر بحران رخ بدهد، مسئولین سریع به محل حادثه بروند، نه اینکه از ماشین پیاده نشوند و با گردان ویژه بیایند و دور بگیرند. این اعتقاد انسان است که در عمل متجلی میشود. قبل از انقلاب زلزله میشود، رهبر عزیزمان با اینکه در دوران طاغوت بودند اما کمر همت میبندند، گروهی جهادی تشکیل میدهند و به مناطق زلزله زده سیستان و بلوچستان میروند؛ و هم اکنون هم نه در یک حالت فرمالیته، با عبای گلی با تواضع وارد آن سرپناه شد و درد دل کرد. ایشان الگویی جهانی‌اند که باید به دنیا ارائه بشوند. این یک اتصال به مبدا توحیدی است.

photo_2017-12-04_16-37-46.jpg

حجت الاسلام و المسلمین سالک با طرح سوالِ اگر کسی به شما گفت شما جامعه را اسلامی کردید، ما میگوییم ما در دولت اسلامی متوقف شده‌ایم گفت: یک جریان نفوذی و اشرافی که همان خط فکری جریان اموی و بنی عباس است و جور دیگری به اسم سکولاریسم، به اسم لیبرالیسم در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی دانشگاه های ما را تحت تاثیر قرار داده است. چند سال است که آقا میگویند وحدت حوزه و دانشگاه، اسلامی شدن دانشگاه، اینها بحثهای مهمی است که میطلبد آنها را مطالعه کنیم. کلید و جواب همه‌ی اینها سخنان امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) است. حضرت آقا میفرمایند اگر انسان به اصول اسلام معتقد نباشد، در صحنه‌ی عمل، منش و روش مسئولین تغییر پیدا نمی کند. لذا باید مسئولین، معتقد به اسلام ناب محمدی باشند، یا تربیت شوند. در دانشگاه‌ها و در حوزه‌ها، نرم افزار هم بایداسلامی باشد، یعنی اینکه از خارج برنامه نیاورد، معلوم میشود این برنامه در جامعه تضاد طبقاتی ایجاد میکند. حضرت آقا میگوید من گزارش دختران فراری را خواندم شب خوابم نبرد. وزیر ما زیر بار سنگینی قرار گرفته است. شما یک معلم را در کلاس در نظر بگیرید؛ اگر این معلم درد دانش‌آموزانش را تجربه نکرده باشد، چگونه می تواند از مشکلات آنها سر در بیاورد؟ با بخش نامه که نمیشود. حالا وزیرها نه اینها را میبینند نه سایر مشکلات را؛ زلزله‌ای  می‌آید اصلا مشخص نیست کجایند.

ایشان در جهت اهمیت حفظ انقلاب افزودند: انقلاب را سالم نگه داشتن و سالم جلو بردن حقیقتا کار سختی است. چون مثل انقلاب های دیگر نیست؛ برداشتن این بار ثقیل، توانایی بسیار میخواهد. ائمه‌ی ما زحمت کشیدند، این مسیر پر پیچ و خم طی شده است، شهید دادیم و این انقلاب به ثمر نشسته است. این بار سنگین بر دوش پیغمبر هم سنگینی میکند و لذا او را محتاج به تربیت روحی و تزکیه نفس مداوم میکند.

photo_2017-12-04_16-37-44-2.jpg

مسئول بنیاد اندیشه و فرهنگ اسلامی  تهران گفت: ما با افراد کار نداریم، با این جریان و نماد اشرافیت در تضادیم، امام خامنه‌ای میفرمایند: خرمشهرها در پیش است. دولت در اشغال است، یکی از خرمشهرها دولت است که باید آزاد شود. بله، دولت کار میکند و در برخی بخش ها هم خوب است ولی صد در صد اسلامی نیست؛ و الا که ما نمیخواهیم سیاه نمایی کنیم. البته باید نرم افزارها را درست کنیم. آیا دانشگاه ما اسلامی است؟ اقتصادمان اسلامی است؟ آیا حوزه ما انقلابی هست؟ اگر اینها راضی کننده بودند که آقا نمیگفتند! هر کجا که جوانان دغدغه‌مند طبق سخنان آقا به پیش رفتند، پیشرفت کردیم (مثلا صنعت هسته‌ای). ولی اشکال اینجاست که جزیره‌ای کار میکنیم. اگر این اندیشه ناب در جان وزارت خارجه نفوذ کرده‌بود و مطیع محض ولایت بود، دیگر لازم به تجربه نبود تا روی خونهای ریخته شده دانشمندان ما بتن‌ریزی کنند.

استاد سالک با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب گفتند: آقا میفرمایند ساختارهایی باید به هم بریزند و ساختارهایی جدید به وجود بیایند؛ در مثالی ساده چون ساختار سپاه پاسداران، انقلابی و جهادی بود این همه پیش رفت. ولی هنوز هم سیستم آموزش و پرورش، دانشگاه ما، به صورت طاغوتی اداره میشود. چرا در دانشگاه‌ها را بستند و گفتند انقلاب فرهنگی. به قول یک آقایی استاد به جای اینکه پیراهنش را زیر بگذارد، رو انداخت! این انقلاب فرهنگی است؟ اصلا مبنا مشخص است؟ چند واحد باید اندیشه اسلامی پاس بشود؟ به چه درد اعتقاد دانشجو در دانشگاه میخورد؟ چه نیازی هست بیایند حرکت جوهری ملاصدرا را دو واحد در دانشگاه برای یک دانشجوی علوم پزشکی تدریس کنند؟ درست ننوشتیم و ارائه نکردیم. ما با خیلی از صحبت های آقا غریبیم. این ساختارها برخی جاها طوری چیده شده‌است، جوانی میخواهد کار بکند دست او را میبندند. ما در حال مبارزه‌ایم، دشمن این را میداند که اگر دولت اسلامی تشکیل بشود، سریع این جامعه‌ی اسلامی و تمدن اسلامی شکل خواهد گرفت، چون بر پایه‌ی فطرت است.

ایشان با اشاره به نامه‌ی معروف امام خامنه‌ای به جوانان اروپا گفتند: همین نامه حضرت آقا به جوانان اروپا را آیا در جلساتمان بررسی کردیم؟ میدانیم آقا چه گفتند و از آنها چه خواستند؟  چه موجی در اروپا ایجاد کرد. این افراد بایکوت خبری کردند و نگذاشتند این جوانان حق طلب صدای خود را برسانند، اندیشه ولایت این است.

ایشان در مورد ارتباط حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دشمن میترسد دانشگاه با حوزه و حوزه در خدمت دانشگاه باشد، افزودند: نود و پنج درصد خوابگاه ها را میگردید، میبینید این استعدادهای پاک و زلال، باید حوزه از اینها استفاده بکند، دانشگاهیان نیز حوزویان را در عرصه های دیگر کمک بدهند، با هم و در کنار هم باشند تا فرمایش آقا در مورد وحدت حوزه و دانشگاه محقق بشود.

حجت الاسلام و المسلمین سالک در جمع بندی سخنانشان گفتند: ما داریم پیش میرویم و منحرف نشدیم، ما رویش‌های دهه هفتادی داریم که انقلاب و امام را ندیدند، همّت ها را ندیدند. اینها سپاهیان محمد (ص) را ندیدند. آن حال و هوا را ندیدند ولی به برکت ولایت این شهید حججی ها حجت شدند؛ که اینها رویش‌های انقلاب اسلامی‌اند. ما وظیفه‌ای داریم و آن این که در عصر حاضر نیروهای انقلابی جمع بشوند و پراکنده کار نکنند، اختلاف سلیقه و روش ها را کنار بگذارند، هم‌افزایی داشته باشند و اندیشه‌ی ولایت را تبیین بکنند و این مجاهده‌ای میخواهد که باید آن را فریاد بکشیم و قدم بعدی اینکه سریع خودمان را برای تربیت نیروی اسلامی تراز انقلاب تربیت کنیم. چه تربیت اخلاقی، چه اعتقادی، چه بصیرتی؛ و این همان جنگی است که حضرت آقا فرمان دادند. مگر جنگ را احساس نمی کنید؟ ان‌شاالله عمرمان را صرف اهداف انقلاب و اسلام و مجاهدت در رکاب حضرت آقا کنیم و در گردان ها برای آزادکردن خرمشهرهای آینده سازماندهی بشویم.

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
سردار بلالی، معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خا...
سردار خرم با بیان اینکه جهان بینی انقلابی دانشجویان باید ...
مسئول بسیج دانشجوی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال حدود ۸...
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و اد...