کد خبر:82833 تاریخ انتشار : 1396/6/15-18:55:25
رویکرد متفاوت محرومیت زدایی جهادگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز؛
"بهشت خاکی" عنوان برنامه ای است برای جهادگرانی که عطر و بوی بهشت را در زمین خاکی جستجو می کنند
این اردو متشکل از پنج گروه جهادی تخصصی براران و خواهران است . هرکدام از این گروه ها در عین یکپارچگی کار تخصصی خود را در حوزه های پژوهشی-اقتصادی | فرهنگی – اجتماعی | عمرانی | زنان و خانواده | درمانی و بهداشتی | بررسی و پیگیری انجام می دهند .
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/82833

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، اردوی جهادی تخصصی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند تبریز که هر ساله تحت عنوان "بهشت خاکی" برگزار می گردد طی دو سال گذشته رویکرد متفاوتی را جهت محرومیت زدایی و سازندگی مناطق محروم استان آذربایجان شرقی شروع کرده است.

سال گذشته روستای کمار سفلی از توابع شهرستان جلفا پس از شناسایی پتانسیل ها و انجام کار های سازندگی و حضور مسئولین شهرستان و استان و کشور به عنوان طرح پایلوت اردوهای جهادی انتخاب گردید . امسال علاوه بر روستای کمارچهار روستاهای دیگر (افشار – زاویه – اشتبین – کمار علیا ) از توابع جلفا هم تحت پوشش گروه های تخصصی جهادی قرار گرفت .

11-1.gif

این اردو متشکل از پنج گروه جهادی تخصصی براران و خواهران است . هرکدام از این گروه ها در عین یکپارچگی کار تخصصی خود را در حوزه های پژوهشی-اقتصادی | فرهنگی – اجتماعی | عمرانی | زنان و خانواده | درمانی و بهداشتی | بررسی و پیگیری انجام می دهند .

امسال بیش از ۳۰ نفر از دانشجویان دانشگاه در این اردو حضور پیدا کردند و در گروه های تخصصی طی مدت ۱۵ روز مشغول به انجام کار جهادی خود شدند .

یکی از نقاط برجسته و مهم این اردو بکارگیری نخبگان و مستعدین برتر دانشگاهی در مقاطع دکتر از سراسر کشور می باشد .

امسال با عنایت خداوند بیش از ۲۰ نفر از مستعدین برتر کشوری از دانشگاه های مختلف سراسر کشور همچون شریف ، امیرکبیر ، اصفهان و صنعتی اصفهان ، علوم پزشکی شیراز ، تبریز و صنعتی تبریز نام نویسی کردند و امیدواریم که سال آینده انشاالله شاهد حضور بیشتری از این عزیزان باشیم . کار تخصصی که این گروه انجام می دهد بحث پژوهش های تخصصی در زمینه اقتصاد و رفع محرومیت های روستا همچون

 • کشاورزی و زراعت جهت بهره بری بالا باغات و زمین های کشاورزی
 • برنامه ریزی شهری جهت مدیریت بهینه منابع روستا جهت توسعه و پیشرفت گردشگری ،
 • مهندسی خاک و آب ، جهت استفاده بهینه از خاک و آب های جاری از چشمه های طبیعی
 • تاسیس شرکت های دانش بنیان اقماری در راستای بسته بندی مرکبات و بهره بری از محصولات دام
 • راه سازی جهت شناسایی تردد بین روستا و شهر و زمین های کشاورزی می باشد .

3-3.gif

گروه جهادی شهید نوربخش که وظیفه کار های فرهنگی – اجتماعی را داشت ، امسال در روستای کمار سفلی و علیا و زاویه کار های متعددی جهت رفع محرومیت های فرهنگی روستا برای قشر جوان روستا انجام داد که می توان به

 • کلاس های متنوع فرهنگی از جمله احکام مقدماتی – آموزش قرآن – جنگ شادی و برگزاری جشن و اهدا جوایز با حضور طلاب حوزه علمیه تهران
 • و کلاس های علمی – هنری از جمله نقاشی و آموزش ساخت تلسکوپ و موشک های آبی و همچنین پخش انمیشن ها و فیلم های آموزشی برگزار گردید .

این گروه در پایان اختتامیه ای را با حضور ریش سفیدان و مسئولین و خانواده ها ی جوانان ترتیب دادند و از برگزیدگان کلاس ها تقدیر و جوایزی اهدا کردند .

در حوزه مباحث عمرانی و سازندگی بحث ساخت خانه خانواده ای محروم در روستای افشارو ساخت جاده جهت تردد تراکتور برای مزارع روستای کمار سفلی هست که گروه جهادی شهید بیضایی این را بر عهده دارد

10-1.gif

در این امر روابط خوبی بین سازندگی سپاه استان و کمیته امداد و جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن شهرستان و استان شکل گرفته است
و این کار در طی سال در حال تداوم و حضور و پبگیری است. البته این گروه در طی سال در مواردی همچون سیل و زلزله به کمک مردم و مناطق آسیب دیده می شتابند .اخیرا هم سیل آذرشهر بود که دانشجویان جهادگر زودتر از مسئولین استانی و حتی فرمانداری آن شهرستان در منطقه حاضر شدند.

29-1.gif

در بحث زنان و خانواده گروه جهادی شهید کسایی در حال فعالیت هستن. این گروه دو روستای کمار سفلی و علیا را تحت پوشش گرفته و کارهای متعدد و موثری با توجه به مشکلات اجتماعی موجود از جمله بحث

 • برگزاری کلاس های فرهنگی و آموزشی برای دختران
 • کلاسهای طب اسلامی برای خانم ها
 • تهیه لوازم مورد نیاز سال تحصیلی جدید
 • تهیه لباس برای خانواده های کم بضاعت
 • برگزاری کلاس آرایشگری برای خانم ها
 • جشن تکلیف برای دختران روستا
 • برگزاری هیات و مجلس ختم قرآن برای اهالی روستا صورت پذیرفت .

16-1.gif
 
با توجه به مشکلات روستا در زمینه بهداشت خانواده و عدم اطلاع کافی از مباحث زناشویی، که منجر به متولد شدن کودکان دچار مشکلات ذهنی و ظاهری بودند میشد . بر این اساس هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی تبریز صورت گرفت تا با برگزاری کلاس همگانی به آگاه سازی و در بعض موارد به صورت شخصی دارو تجویز گردد.
 
گروه جهادی شهید باقری همچون شخصیت این شهید بزرگوار کارهای نوآورانه رو پیگیری می کند .
یکی از پروژه هایی که به تازگی شروع کرده و به مرحله اجرا رسیده پروژه ای در زمینه آموزش و توانمند سازی روستاییان هست .این طرح با همکاری دانشکده آموزش های مجازی و الکترونیکی دانشگاه صنعتی سهند و فنی و حرفه ای استان و سازمان بسیج سازندگی سپاه عاشورا اجرا می گردد . امیدواریم قدمی موثر در راستای توانمند سازی اهالی روستا و انتقال علم و دانش و فرهنگ به دورترین و صعب العبور ترین نقاط کشور عزیزمان باشیم . عنوان دیگری که این گروه پیگیری وطالبه گری از مسئولان اجرایی استانی همچون بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی و فرمانداری شهرستان جلفا و استانداری آ.ش شرقی می باشد که علارقم بی میلی این نهاد های مسئول و اجرایی به مطالبات دانشجویان بعضا تهدیداتی را هم به این گروه روانه کرده اند . البته آرمان های انقلاب و وظیفه عدالتخواهی دانشجو هیچ گاه در اثر این موارد سد و مانع نخواهد بود .

30-1.gif
 
در کنار کارهای مختلف و فشرده جهادی برنامه های متنوع فرهنگی از جمله دیدار با خانواده جانباز آقای خندان اصل از اهالی هادی شهر بود که باعث روحیه گرفتن می شد
15-1.gif
برنامه های تفریحی استخر و بازدید از مناطق گردشگری ، آّبشار طبیعی و فوق العاده زیبای روستای کمار سفلی که پتانسیل بسیار زیادی در جذب توریست و گردشگر را دارد که در این مناطق مورد توجه قرار نگرفته بود از جمله این برنامه ها بود.

19-1.gif
 
حضور مسئولین مختلف استانی از جمله حضور صمیمی ریاست محترم دانشگاه صنعتی سهند تبریز و معاونین و هیات همراه ؛ سازندگی سپاه عاشورا ؛ فرماندهی سپاه شهرستان جلفا ؛ خیرین و خانواده های شهدا فضا را برای مطالبه گری و حمایت مضاعف از گروه های جهادی مهیا نمود .


انتهای پیام//
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
سردار بلالی، معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خا...
سردار خرم با بیان اینکه جهان بینی انقلابی دانشجویان باید ...
مسئول بسیج دانشجوی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال حدود ۸...
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و اد...