کد خبر:45148 تاریخ انتشار : 1395/5/16-16:14:31
حجت الاسلام والمسلمین وزیری فرد مطرح کرد؛
انقلاب علمی لزوما انسان نمی سازد اما بنای انقلاب اسلامی انسان سازی است/ تزکیه حد فاصل انسانیت و حیوانیت
معاون پژوهشی دانشگاه قم گفت: راه تزکیه خواندن و نوشتن نیست، سیره ی افراد باید اهل تزکیه باشد، تزکیه کنندگان در مقابل پیشنهاد پست ها و مسولیت ها به تخصص خود مراجعه می کنند و اگر تخصص نداشته باشند از آن مسولیت خودداری می کنند.
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/45148

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی به نقل از زیتون ، حجت الاسلام وزیری فرد، معاون پژوهشی دانشگاه قم در جمع دانشجویان طرح ولایت استان گفت: انسان دارای دو جنبه ملکی و ملکوتی است. جنبه ملکوتی همان نفخ الهی است که انسان را به سمت تعالی هدایت می کند.

وی اظهار داشت: ای بسا آدمی با ظاهر آراسته را ببینیم ولی ملکوت وی نامناسب باشد، و ای بسا انسانی با ظاهر نامناسب دیده شده اما ملکوت بلند و عرفانی داشته باشد. عالم ملک توسط عالم ملکوت اداره می شود. اگر تربیت انسان اسلامی باشد، اختیار وضعیت ملکی به عالم ملکوت سپرده می شود.
وی بیان داشت: این طبیعت حیوان بر تربیت اولویت دارد, سگ مُزکی نداریم اما سگ تعلیم یافته داریم. تزکیه شدن و یا نشدن حد فاصل انسان و حیوان است و با تعلیم حل و فصل نمی شود.

سگ تعلیم یافته می شود اما مُزکی نمی شود/  انقلاب علمی لزوما انسان نمی سازد اما بنای انقلاب اسلامی انسان سازی است
وزیری فرد افزود: اگر تزکیه نباشد علوم دینی و تجربی بی معناست, حتی اگر کسی به مراتبی فراتر از علوم ظاهری برسد اما تزکیه نداشته باشد به مرتبه ی الهی نخواهد رسید. مشیت الهی اینست که تنها تزکیه یافتگان را به اوج برساند.
معاونت پژوهشی دانشگاه قم گفت: انسان اگر با عالم ملکوت رابطه پیدا نکند مثل سگ شناخته خواهد شد, زیرا که سگ تعلیم یافته می شود اما مُزکی نمی شود. انقلاب علمی لزوما انسان نمی سازد اما بنای انقلاب اسلامی انسان سازی است.

تزکیه کنندگان در مقابل پیشنهاد پست ها و مسولیت ها اگر تخصص نداشته باشند از آن مسولیت خودداری می کنند
وی بیان داشت: تزکیه از دو جهت کاربردی و ارزشی شناخته می شود. فسادی که از ناحیه ی بی سوادها بوجود می آید تاثیرش بسیار اندک است. فسادی که توسط دانشمندان بوجود می آید بسیار فراگیر خواهد بود. کسی که در مصدری قرار می گیرد باید به خودسازی بپردازد.
وزیری فرد در پایان گفت: راه تزکیه خواندن و نوشتن نیست, سیره ی افراد باید اهل تزکیه باشد. تزکیه کنندگان در مقابل پیشنهاد پست ها و مسولیت ها به تخصص خود مراجعه می کنند و اگر تخصص نداشته باشند از آن مسولیت خودداری می کنند.


انتهای پیام//

نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: