کد خبر:76513 تاریخ انتشار : 1396/4/24-20:0:36
مسئول بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی در نشست خبری مطرح کرد؛
اعزام 100 گروه جهادی به مناطق محروم /41 باب خانه محروم در حال ساخت/راه اندازی گروه های مطالبه گری دانشجویی
مهندس عبدالله شادی مسئول بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی در نشست خبری با اصحاب رسانه به بیان برنامه ها و عملکرد بسیج دانشجویی استان در حوزه های مختلف از جمله گروه های جهادی ، مباحث علمی و فرهنگی ، کنگره شهدای دانشجو ، گروه های مطالبه گری و آسیب شناسی پرداخت .
لینک کوتاه http://tabriz.bso.ir/id/76513
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی ، مهندس عبدالله شادی مسئول بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی  در نشست خبری با اصحاب رسانه به بیان برنامه ها و عملکرد بسیج دانشجویی استان در حوزه های مختلف از جمله گروه های جهادی ، مباحث علمی و فرهنگی ، کنگره شهدای دانشجو پرداخت .
 
عبداللّه شادی با بیان اینکه اردوهای جهادی هشت سال است در دانشگاه‌های مختلف استان برگزار می‌شود اظهار داشت: نخستین سال برگزاری با اعزام 14 گروه جهادی به منطقه سردشت آغاز شد اما اکنون 85 تا 100 گروه در حال فعالیت هستند که برخی دائمی و برخی محدود به مدت زمان مشخص یا فصلی هستند.

          5.JPG

          9.jpg

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی افزود: به‌غیر از سال‌های اول که بیش‌تر روی راه اندازی و فرهنگ سازی اردوها کار شد، حدود 5 سال است این اردوها با روندی رو به رشد پیش می‌روند و در حالی که 5 سال قبل نهایتاً 100دانشجو حضور داشت، امروز بیش از 2 هزار دانشجو در مباحث خدمت رسانی و محرومیت زدایی مشارکت می‌کنند.

وی تأکید کرد: اردوهای جهادی امسال با شعار «خدمت صادقانه بدون منت» آغاز به‌کار خواهند کرد و تلاش می‌کنیم در این مسیر حرکت کنند.

شادی درباره حوزه‌های فعالیت گروه‌های جهادی گفت: سال های قبل فعالیت‌ها صرفاً عمرانی بود اما امروز در زمینه‌های مختلف مثل آموزشی، علمی، ترویجی و  توانمندسازی مشغول خدمت رسانی هستند و حتی امسال برای نخستین بار یک گروه حقوقی برای بررسی و پیگیری و ارائه خدمات حقوقی برای مناطق محروم اعزام خواهند شد.

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان با اشاره به ایجاد «خانه‌های محروم» ادامه داد: از این خانه‌ها قبلاً تعداد کمی وجود داشت اما بعد از زلزله ارسباران حداقل 72 واحد در مناطق زلزله زده تأسیس شد. سال گذشته نیز 22 مورد راه اندازی شد و امسال در نظر داریم دستکم 41 و حتی تا 50 خانه محروم را تا مهرماه ایجاد کنیم. 

شادی تصریح کرد: در 2 سال اخیر رویکرد توجه به رشته‌های موجود در دانشگاه‌ ها و استفاده از ظرفیت رشته‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است؛ همچنین بحث مخاطب‌سازی به‌ویژه در سال جاری لحاظ خواهد شد مثلاً گاهی که نگاه «مردم داری و مردم یاری» مطرح می‌شود، این طور برداشت می‌شود که هدف فقط نگاه ترحم آمیز به چند خانواده در روستاهای محروم است و گویا بقیه اقشار و قسمت‌های جامعه مدنظر نظام و دولت نیستند. این درحالی است که حتی در محله‌های متمول هم مشکلاتی وجود دارد که باید به آن‌ها نیز رسیدگی شود. 

وی گفت: امسال 20 گروه پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی و مشاوره‌های اجتماعی و روان شناختی در اردوها حضور دارند و آماده‌ایم برای بررسی و مشاهده و حتی نقد فعالیت‌های انجام شده در این طرح‌ها، یک تور برای رسانه‌ها برگزار کنیم. 

          1.jpg

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان درباره برگزاری طرح ولایت اظهار کرد: در این طرح نیز رشد کمی و کیفی. خوبی داشتیم. قبلاً گاهی از 200 هزار دانشجوی استان فقط 500 نفر در طرح ولایت مشارکت می‌کردند و با این میزان نمی‌شد انتظار داشت سطح تاثیرگذاری آن از فردی به اجتماعی برسد برای همین تصمیم گرفته شد که هر دانشگاه به طور جداگانه این طرح را اجرا کند. 

وی ادامه داد: طرح ولایت متمرکز در دانشگاه شهید مدنی برگزار می‎شود که در سال جاری حدود ۵۲۰ نفر در این طرح شرکت کرده اند. همچنین در اغلب دانشگاه های استان طرح ولایت دانشگاهی بصورت مجزا در حال برگزاری است

          2.JPG
  
وی با اشاره به آغاز سومین سال برگزاری کنگره شهدای دانشجو در سطح دانشگاه های مختلف استان گفت: این کنگره در 3 بخش مختلف متشکل از 7 جشنواره بزرگ و بیش از 40 یادواره دانشگاهی و چندین برنامه ویژه در سومین سال در حال برگزاری است که توانسته با هدف مخاطب سازی عموم دانشجویان دانشگاه های مختلف استان گام های بسیار مناسبی در این عرصه بردارد وی گفت : در همین راستا اختتامیه جشنواره فضای مجازی در شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

شادی در خصوص آسیب های اجتماعی موجود در فضای دانشگاهی گفت: با تصویب روسای دانشگاه های استان رویکرد ویژه امسال ورود جدی به بحث آسیب‌های اجتماعی است و قرار است با تشکیل کارگروه های مطالعاتی بر روی رفع آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه کار شود. 

وی با اشاره به فقدان اطلاعات و آمار کافی در حوزه آسیب های اجتماعی در نهادهای مختلف اظهار داشت: بر این اساس تصمیم گرفته شد با مطالعه علمی و تخصصی و آسیب شناسی در هر یک از دانشگاه ها مباحث فرهنگی آنالیز شود.

          4.JPG

مسئول ناحیه بسیج دانشجویی آذربایجان شرقی درخصوص اعزام دانشجویان به عتبات عالیات در مراسم روز اربعین گفت: ستاد اربعین هفته گذشته تشکیل شد و درحالی که سال گذشته 1400 نفر در قالب 20 کاروان اعزام شدند، امسال 4-5 برابر این مقدار اعزام خواهد شد و آسیب های سال گذشته نیز رفع خواهد شد.

وی در خصوص ستاد استقبال دانشجویان جدید الورود دانشگاه های استان گفت: چند سالی است که به دانشجویان به‌ویژه ترم اولی‌ها خدمات ارائه می‌دهد و این خدمات محدود به ثبت نام و خوشامدگویی نیست و حتی کارهای مربوط به خوابگاه و اردوهای پیش دانشگاهی ، اردوهای آموزشی هم پیگیری می‌شود

          6.JPG

شادی در خصوص راه اندازی گروه های مطالبه گری در سطح دانشگاه های استان اظهار کرد: با برنامه ریزی های انجام شده گروه های مطالبه گری توسط دانشجویان راه اندازی خواهند شد  اما در واقع این ادارات هستند که می بایست اقدامات لازم را جهت راه اندازی گروه های مطالبه گری پیگیری نمایند.

شادی با اشاره به هماهنگی موجود در بین دستگاه‎های اجرایی استان گفت: روح تعقل، منطق و استدلال در نهادهای استان موج می‌زند و در مقایسه با سایر شهرها، آسیب‌های اخلاقی، سیاسی و جناحی کم‎تری متوجه استان ما است.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد گروه‌های مطالبه‌گر در راستای تهیه‌ی بسته‌های پیشنهادی جهت گذر از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب از دیگر محورهای فعالیت بسیج دانشجویی است که تا کنون نیز گام‎های مثبتی در این راستا برداشته شده است.
 
مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان در پایان با رونمایی از کتاب مدادهای رنگی گفت: این کتاب توسط بسیج دانشجویی درباره زندگینامه جانباز شهید دکتر عزیز عزیززاده که سابقاً مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوده تهیه و تنظیم شده و در آن نامه شهید دکتر عزیززاده به سازمان ملل در انتقاد از حملات و بمباران های صدام آورده شده است. 

          7.jpg

انتهای پیام/
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
سردار بلالی، معاونت هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خا...
سردار خرم با بیان اینکه جهان بینی انقلابی دانشجویان باید ...
مسئول بسیج دانشجوی استان آذربایجان شرقی گفت: امسال حدود ۸...
نویسنده کتاب نورالدین پسر ایران در ادامه از سخن گفتن و اد...